Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Magyar Tibor
Ornithobacterium rhinotracheale izolátumok összehasonlító fenotipikus és molekuláris genetikai vizsgálata, különös tekintettel az antibiotikum rezisztenciára és a virulen

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Állatorvostudományi Egyetem
állatorvosi tudományok
Állatorvostudományi Doktori Iskola

témavezető: Magyar Tibor
helyszín (magyar oldal): https://univet.hu/hu/
helyszín rövidítés: ATE


A kutatási téma leírása:

Az Ornithobacterium rhinotracheale (ORT) világszerte elterjedt, elsősorban pulykákban és csirkékben légzőszervi megbetegedést okozó, így állategészségügyi és gazdasági szempontból is jelentős baktériumfaj. A tervezett kutatás célja a rendelkezésre álló, különböző gazdafaji és földrajzi eredetű izolátumokból álló törzsgyűjtemény feno- és genotipikus jellemzése és átfogó elemzése, elsősorban a terápiás célokra használt antibiotikumokkal szembeni rezisztencia és a virulenciáért felelős faktorok tekintetében. Bár az ORT fajjá nyilvánítása óta eltelt 30 évben számos kutatás foglalkozott a fenotipikus tulajdonságok megismerésével és ezek összehasonlításával, a genomiális szintről még kevés az információnk. Az in vitro vizsgálatok alapján a fajon belül kivételesen magas a multirezisztens törzsek száma, de az ezért felelős genetikai háttér nagyrészt megismerésre vár. Az izolátumok virulenciája és patogenitása variabilis, az egyes törzsek hemolítikus és hemagglutinációs képessége, a telepmorfológiai változatok és a különböző szerotípusok mögött álló genetikai elemek, ezen tulajdonságok és a gazdafaji, földrajzi eredet közötti összefüggések szintén ismeretlenek. Így a fenotipikus vizsgálatok mellet a teljes genom szekvenálással információt nyerhetünk a törzsek antibiotikum rezisztenciagén készletéről, virulenciafaktorairól, mobilis genetikai elemeiről és plazmid hordozásáról. Ezen eredmények hozzájárulhatnak az ORT izolátumok körében tapasztalt változatosság jobb megismeréséhez, melyek későbbi járványügyi vizsgálatok alapjául szolgálhatnak. Az antibiotikum rezisztencia genetikai hátterének megismerése új molekuláris diagnosztikai módszerek fejlesztéséhez szolgálhat alapul, mely hozzájárulna a fertőzött baromfiállományok hatékonyabb antibiotikumos kezeléséhez.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Állatorvosi vagy biológus diploma, angol nyelvismeret

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-19

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )