Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A klinikailag fontos Bacteroides és Clostridioides difficile fajok antibiotikum rezisztencia és virulencia mechanizmusainak molekuláris viszgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Interdiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Sóki József
helyszín (magyar oldal): SZTE ÁOK Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézet
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Az anaerob baktériumok az emberi mikrobiomnak szerves részei és szoros interakcióban vannak szervezettel és általában hasznosak számunkra, de bizonyos körülmények között opportunista patogénekké válhatnak. Közülük is a legfontosabbak egyike a Bacteroides nemzetség és rokonaik a Parabacteroides, Prevotella és Porphyromonas fajok és a nozokomiális enterális pathogén Clostridioides difficile. Így fontos a virulencia és antibiotikum rezisztencia mechanizmusaik ismerete a helyes terápia érdekében. A Bacteroides fajok a legrezisztensebb anaerobok az antibiotikum rezisztencia mehanizmusaik és az antibiotikum rezisztencia stzintjeiket tekintve. Az ellenük használható leghatékonyabb antibiotiumok a karbapenemek, 5-nitroimidazolok, β-laktám/ β-laktamáz kombinációk és a tigeciklin. Kutatásainkban ezeket a rezisztencia mechanizmusokat vizsgáljuk az effektor génekre, a génexpresszó és horizontális terjedésük módjaira. A cfiA karbapenem rezisztencia gén expresszióját inszerciós szekvencia elemek fokozzák általában, de feltehetően toxin-antitoxin addikciós gének is szerepet játszhatnak ebben. A esetén a metronidazol, a glikopeptidek, a fidaxomicin és a tigeciklin leghatásosabb, és a metronidazol esetén a rezisztencia mechanizmus hasonló lehet a bacteroidesekéhez. A virulencia mechanizmusok között a kapszuláris poliszaccharidokat, toxinokat és a lizozim rezisztenciát vizsgáljuk behatóbban a Bacteroides fajok eseteén, míg a C. difficile-nél a toxinjai érdekesek számunkra. Vizsgálatainkban klasszikus és modern fenotipizáló mikrobiológiaiés molekuláris biológiai módszereket használunk, beleértve az „omikai” technikákat is.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )