Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lendvai László
Mezőgazdasági melléktermékekkel társított hőre lágyuló polimer kompozitok fejlesztése járműipari alkatrészekhez

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Széchenyi István Egyetem
közlekedés- és járműtudományok
Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola

témavezető: Lendvai László
helyszín (magyar oldal): Széchenyi István Egyetem
helyszín rövidítés: SZE


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma háttere
Napjaink társadalmára egyre inkább jellemző környezettudatosság, emellett a folyamatosan szigorodó nemzetközi szabályozások végett a járműipari szereplők is törekednek a légszennyezettség csökkentésére, többek közt a járművek üzemanyag-hatékonyságának javítása által. Az ilyen irányú erőfeszítések egyik fő vonala a nagytömegű fém alkatrészek kiváltása kis sűrűségű műanyagokkal. Az elmúlt évtizedek fejlesztési révén mára eljutottunk oda, hogy a járműipari alkatrészek jelentős hányada polimerekből készül, ezek pedig nem kizárólag az utastérben megtalálható elemek, hanem a motortérben, illetve a külső burkolaton egyaránt. Figyelembe véve a mechanikai és egyéb tulajdonságokkal kapcsolatos elvárásokat, ezek jellemzően valamilyen polimer alapú társított rendszerek, többnyire kompozitok. A természetes adalékokkal társított polimer kompozitok fejlesztése az anyagtudomány egyik legszélesebb körben kutatottabb területe jelenleg, aminek oka, hogy ezek a szálak/szemcsék/rostok a szintetikus erősítőanyagokhoz képest olcsón hozzáférhetők, sűrűségük kisebb és biológiai úton lebomlók. A természetes adalékokként szóba jöhető anyagok egy jelentős csoportja a mezőgazdasági folyamatok során keletkező olyan melléktermékek (szárak, héjak stb.), amelyeket napjainkban elsősorban csupán energetikai célokra használnak – elégetik. A kutatás hipotézise, hogy megfelelően kiválasztott polimerek és mezőgazdasági melléktermékek társításával olyan kompozit rendszerek hozhatók létre, amelyek segítségével a járműiparban napjainkban is használt műanyag (esetleg fém) alkatrészek kiválthatók, ezáltal környezetbarátabbá téve a járműveket.
A kutatás célja
A kutatás célja mezőgazdasági melléktermékek hasznosítása hőre lágyuló polimer kompozitok fejlesztéséhez. A feladatok elvégzéséhez elsősorban (de nem kizárólag) biopolimerek kerülnének felhasználásra alapanyagként a környezettudatosság jegyében. Adalékanyagként a közvetlen környezetünkben, illetve hazánkban nagy mennyiségben keletkező mezőgazdasági növények melléktermékei (pl. búza-, repce-, lucernaszalma, napraforgóhéj stb.) jöhetnek szóba. A cél megfelelő szívóssággal és szilárdsággal rendelkező anyagok fejlesztése ömledék keverés, illetve szükség esetén megfelelő kompatibilizálás segítségével.
Elvégzendő feladatok
• Szakirodalmi áttekintés. Szakirodalmi és szabadalmi adatok feldolgozása, különös tekintettel az természetes szálakkal társított polimerek tulajdonságaira.
• Anyagfejlesztés. Különféle mezőgazdasági terményből származtatott töltő- és erősítőanyagoknak a hőre lágyuló polimerekre kifejtett hatásának elemzése, mechanikai, morfológiai és termikus vizsgálatok elvégzése.
• Járműipari alkalmazási lehetőség feltárása, lehetőség szerint annak kipróbálása.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )