Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Takács Bence
Új országos vetület tervezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Takács Bence
helyszín (magyar oldal): BME Általános és Felsőgeodézia Tanszék
helyszín rövidítés: EOAF


A kutatási téma leírása:

A geodézia alapvető feladata a Föld felszínén, közvetlenül alatta és felette található mesterséges és természetes tárgyak felmérése, valamint térképi ábrázolása. Ehhez együtt van szükség térbeli, azaz egész Földön bárhol alkalmazható, illetve a térkép síkjában értelmezett koordináta-rendszerre. A Föld alakja matematikai összefüggésekkel is jól leírható felületekkel, pl. forgási ellipszoiddal megfelelően közelíthető a mérnöki gyakorlat számára. A globális koordináta-rendszer így általában földrajzi rendszer, vagyis valamilyen forgási ellipszoidhoz kötött. Ugyanakkor alapvető problémaként jelentkezik, hogy a Föld görbült alakjáról hogyan térünk át a térképezéshez használt síkra. Ezzel a témával foglalkozik a Vetülettan tudománya.
A világ legtöbb országa használ valamilyen országos vetületi rendszert, amely az egész országra kiterjedő térképek, pl. az ingatlan-nyilvántartású térkép koordináta-rendszerét is definiálja egyben. Ezeket a vetületeket jellmezően a 20. százd derekán vagy még korábban vezették be. Mindez Magyarországon is így van, a jelenleg alkalmazott vetület elnevezése Egységes Országos Vetület, amelynek paramétereit az 1970-es években határozták meg. Így a nemzeti vetületek alapfelülete általában valamilyen lokális elhelyezésű forgási ellipszoid, amelynek felülete az adott ország területén jól illeszkedik a Föld fizikai alakjához.
A globális helymeghatározási technikák (pl. a GPS-technika) elterjedésének köszönhető, hogy ma már a helymeghatározás globális koordináta-rendszerben is magától értetődő. Ezzel együtt meg kellett oldani a globális és a lokális (nemzeti) koordináta-rendszerek közötti matematikai kapcsolatot, ami a legtöbb esetben csak közelítő eljárásokkal és a helymeghatározás pontosságához képest szerényebb pontosággal valósítható meg. A transzformáció paramétereinek meghatározása jellemzően közös pontok alapján történik, olyan pontokra van tehát szükség, amelyek koordinátái mindkét koordináta-rendszerben ismertek. Jól ismert, hogy Magyarországon ezt a transzformációt akár 10 cm-es ellentmondások is terhelhetik, illetve a transzformáció paramétereinek meghatározása nem egyértelmű.
A transzformációs probléma technikai értelemben kiküszöbölhető, amennyiben a lokális (nemzeti) koordináta-rendszerekben alkalmazott alapfelületek (jellemzően forgási ellipszoidok) helyett globális vonatkoztatási-rendszerben definiált alapfelületet vezetünk be. Ezzel a globális és lokális rendszerek közötti transzformáció egyértelműen, hiba nélkül végrehajtható, hiszen a két rendszer alapfelülete azonos. Ugyanakkor nagyon komoly következményekkel is jár, nevezetesen az új alapfelülethez új vetületet kell definiálni és az összes országos térképi nyilvántartást át kell vezetni az új vetületre, egyben koordináta-rendszerre. A világban ezt eddig mindössze néhány nagyon gazdag ország tette meg. Az áttérés csak úgy képzelhető el, hogy bizonyos ideig mindkét vetületet párhuzamosan alkalmazzák, ezért a régi és új vetület közötti matematikai kapcsolat megteremtése is szükséges.
A doktori kutatás során a jelöltnek Magyarország új, globális vonatkoztatási rendszerben elhelyezett alapfelületre vonatkozó országos vetületét kellene megterveznie. A megfelelő vetület kiválasztásához és paraméterezéséhez számos szempontot figyelembe kell venni, a kutatás szempontjából egyik legfontosabb szempont a vetületen óhatatlanul jelentkező hossztorzulások optimalizálása, nagyméretarányú térképezési, illetve mérnökgeodéziai feladatok szempontjából.
A régi (jelenleg is alkalmazott) és a jelölt által tervezett vetület matematikai kapcsolatának megteremtése érdekében közös pontokra lesz szükség. A közös pontok geodéziai alappontok, amelyek koordinátái a jelenleg alkalmazott vetületen is ismertek. A tervezett alapfelületen és vetületen értelmezett koordináták meghatározása érdekében feltehetően szélső pontosságú GNSS-méréseken alapuló hálózatot is meg kell majd határozni.
A témára csak olyan jelölt jelentkezését várjuk, aki tanulmányai során már hallgatott Vetülettan, Geodéziai alaphálózatok, Kiegyenlítő számítások, Felsőgeodézia, Műholdas helymeghatározás, Numerikus módszerek elnevezésű tantárgyakat.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )