Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kozma Zsolt
Magyarország talajvízforgalmi viszonyainak pontosított modellezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kozma Zsolt
helyszín (magyar oldal): BME Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék
helyszín rövidítés: BMEVK


A kutatási téma leírása:

A vertikális talajvízforgalom ismerete elengedhetetlen a felszín alatti vízkészletek korrekt mennyiségi és minőségi állapotértékelésében, vízi-környezeti elemzések készítésében. A talajvizet elérő területi beszivárgás és az onnan történő párolgás a felszín alatti telített zónás szivárgáshidraulikai és az ezekre épülő szennyezésterjedési modellek felső peremfeltételét jelenti. A talajvízforgalom becslésének egyik elterjedt módszere a hosszabb idő átlagát reprezentáló talajvízháztartási jelleggörbék alkalmazása: a mindenkori talajvízszint ismeretében a jelleggörbékről leolvasható a beszivárgási és párolgási tagok aktuális értéke.

Fontossága és hasznossága ellenére a jelleggörbék meghatározása, illetve a vertikális talajvízforgalom közvetlen becslése sok esetben elnagyolt. Nem tisztázott az alkalmazott időlépés és időszak, valamint a térlépték szerepe. A számított vízforgalom/jelleggörbék mérési úton történő igazolása rendszerint hiányzik. További kihívást jelent, hogy a jelleggörbék származtatása vagy olyan térképek alapján történik, (i) amik a megváltozott meteorológiai, hidrológiai és területhasználati viszonyok miatt, (ii) vagy az adatbázisok térbeli felbontásának javuása miatt aktualizálásra szorulnának.

A kutatás elsődleges célja (i) a jelenlegi és feltételezett jövőbeli környezeti viszonyokat leíró talajvízháztartási jelleggörbék elkészítése, majd ezek alapján (ii) országos talajvízforgalmi térképek elkészítése. Szintén vizsgálandó a jelleggörbe-számítások megbízhatósága és a bemenő adatokra való érzékenysége. 

A jelleggörbék a helyi környezeti viszonyokat (talajtan, éghajlat, területhasználat) reprezentálják. Mivel ezeknek a meghatározó környezeti tényezőknek igen sok kombinációja található meg az országban, az azok talajvízforgalomra gyakorolt hatását leíró jelleggörbék száma is nagy (az egyszerűsítés/kategorizálás mértékétől függően 100-as, 1000-es nagyságrend). Ehhez igazodva az alkalmazandó módszertan nagyszámú, algoritmus-vezérelt egydimenziós telítetlen zónás szivárgáshidraulikai modellezésre, valamint különböző meteorológiai (pl. Carpathclim, ForeSee), domborzati (pl. OVF - Hydrodem), talajtani (pl. MARTHA adatbázis, EuroSoilHydroGrid, DoSoReMi) és területhasználati (pl. CLC adatbázis, Nösztép vegetáció térkép) viszonyokat tükröző bemenő adatokra alapul. Az 1D szivárgáshidraulikai szimulációk bemeneti adatainak előkészítése és az eredmények interpretálása GIS eszközökkel történik. A modellek felépítése, szimulációja és az eredmények exportálása, statisztikai kiértékelése a tanszéken kifejlesztett keretprogram segítségével végzendő. Az 1D talaj vízforgalmi számítások ellenőrzése történhet direkt módon (mért és számított talajnedvességek összevetése) és indirekten (a törzshálózati talajvíz monitoring kutak mérési adataival). 
A kutatás várható eredményei:
    • a jelleggörbe-számítás továbbfejlesztett módszertana
    • aktualizált talajvízháztartási jelleggörbék térképi adatbázisa
    • talajvízforgalmi térképek (tetszőleges rendelkezésre álló talajvízszint térképhez)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )