Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Török Ákos
Magyarországi és egyiptomi mészkövek mérnökgeológiai, geokémiai és geofizikai tulajdonságainak összehasonlítása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Török Ákos
helyszín (magyar oldal): BME Department of Engineering Geology and Geotechnics
helyszín rövidítés: BMEGM


A kutatási téma leírása:

A mészkövek a világon az egyik legelterjedtebb külső és belső térben alkalmazott építő- és díszítőkövek, valamint gyakran megjelennek építési munkaterületeken is, mint az épített szerkezetet befogadó kőzetek. A doktori kutatás célja egyiptomi és hazai mészkövek mérnökgeológiai, geokémiai és geofizikai tulajdonságainak összehasonlító elemzése. Magyarországi mészkövek közül a miocén porózus mészkövet és az eocén tömött mészkövet, míg Egyiptomból a Galala-plató (Keleti sivatag É-i része) alsó eocén és középső eocén mészköveit kell elemeznie a doktorandusznak. Ez utóbbi mészkő igen népszerű és széles körben használt kőzet Egyiptomban, amelynek több változatát is megtalálhatjuk a kinti kőiparban. A két országból származó mészkövek szisztematikus összehasonlító elemzése során a fizikai tulajdonságok széles skáláját kell elemeznie a jelöltnek: test- és anyagsűrűség, porozitás, kapilláris vízfelvétel, termikus és nedvesség hatására bekövetkező hosszúságváltozás valamint szilárdsági paraméterek. A geofizikai módszerek közül a p-hullám terjedési sebességet és a GPR (földradar) alkalmazhatóságát kell bemutatni a tervezett kutatásban. Az ásvány- és kőzettani vizsgálatok közül a vékony csiszolatos, pásztázó elektronmikroszkópos és a röntgen diffrakciós elemzés során lehet meghatározni a kőzetek geokémiai-szöveti jellemzőit. A mérések azt a célt szolgálják, hogy bemutassák, hogy a tanulmányozott mészkövek mennyire alkalmasak beépítésre, és a műemlékek esetében milyen elváltozásokat mutatnak. A várható eredmények adatokat szolgáltatnak a kőzetek időállóságáról is. A geofizikai mérések a kőzet belső inhomogenitásáról, hibahelyeiről (pl. sztilolitok megjelenése és irányítottsága) és agyagtartalmáról is tájékoztatnak. A kutatás eredményei más mészkövekre és más kőzettípusokra is kiterjeszthetők.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )