Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Krámer Tamás
Valószínűségi árvízi veszélyelemzés föld anyagú duzzasztógátak alatt

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Krámer Tamás
helyszín (magyar oldal): BME Department of Hydraulic and Water Resources Engineering
helyszín rövidítés: BMEVV


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma tárgya a mérsékelt térfogatú és vízgyűjtőterületű földgátas dombvidéki víztározók alatti árvízi veszély.
Ugyan a földszerkezetű duzzasztógátak nem a legmagasabbak a világon, fontosságukat az adja, hogy messze ez a leggyakoribb gátszerkezeti típus. A víztározó a gát lehetséges gyors tönkremenetele folytán az alvízi völgyet árvízi kockázattal fenyegeti. Az ezzel járó árvíz potenciálisan rendkívül nagy pusztítással jár, mivel a csúcsa jóval meghaladja a természetes árhullámokét. A tönkremenetelt kiválthatja a magas tározóvízszint, földrengés, az altalaj állékonyságvesztése, stb., a mechanizmusa pedig lehet a meghágott gátkorona kimosódása, hidraulikai talajtörés, vagy geotechnikai stabilitásvesztés.
A gazdasági és stratégiai fontosságából következően a duzzasztógátak kockázati elemzésének nagy a nemzetközi irodalma. Számos általános irányelvet fogalmaztak meg, ezek közül néhány egy standard, háromlépéses eljárásra épül – a kockázat azonosítása, elemzése majd kiértékelése, - és különböző részletességi szintet írnak le, egy kvalitatív becsléstől a többdimenziós kvantitív szimulációs elemzésig (pl. CNEGP SPANCOLD 2012, Bowles et al. 2013, FEMA 2015).
Alapvetően a különböző meghaladási valószínűségekhez tartozó árvízi veszély területi eloszlását numerikus szimuláción alapuló kvantitatív elemzéssel térképezhetjük fel. Világszerte összetett eljárásokat dolgoztak ki a fizikai összetevők modellezésére (terhelő események, gát tönkremeneteli módjai, a szakadási szelvény kifejlődése, árvíz terjedése a völgyben), valamint a véletlenszerűség és a bizonytalanság leképezésére (Monte-Carlo-módszerek, hibafa-elemzés, bayesi hálózatok, stb.). Ennek ellenére további kutatásokat igényel, hogy olyan modellfelépítést találjunk, amelyekkel az itt tárgyalt földgátas dombvidéki tározók esetén általában kedvező egyensúly érhető el a költség, a felbontás és a pontosság között. Ötleteket lehet venni folyók árvízvédelmi töltésrendszereinek elemzési módszereiből (pl. Dawson et al. 2005, Di Baldassare et al. 2009)
A kutatás célja olyan fizikai alapú módszertan kifejlesztése és esettanulmányokkal való igazolása, amellyel a Magyarországon jellemző hegy- és dombvidéki földszerkezetű völgyzárógátak alatt feltérképezhető az árvíz valószínűsége és veszélye. A módszertant az általánosan rendelkezésre álló adatokra kell építeni és a költségeit észszerű mértékre kell leszorítani ahhoz, hogy akár egy országos értékelésre is alkalmas legyen.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )