Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Takács Bence
GNSS-technika integritásának vizsgálata, valamint élet- és vagyonbiztonság szempontjából kritikus alkalmazásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Takács Bence
helyszín (magyar oldal): BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék
helyszín rövidítés: BMEAF


A kutatási téma leírása:

A BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszéke ipari partnereivel együttműködve évek óta foglalkozik a GNSS-technika élet- és vagyonbiztonság szempontjából kritikus alkalmazásaival. A korábbi vizsgálatok elsősorban a kód- és fázismérések feldolgozása során alkalmazott algoritmusokra, valamint a nyers méréseket terhelő szabályos hibák hatásának csökkentését szolgáló modellek elméleti és fizikai alapjaira terjedtek ki. A közelmúltban végzett vizsgálatok tárgya elsősorban az alkalmazások magyarországi bevezetésével kapcsolatos. Az elmúlt években a tanszék közreműködésével is, Magyarországon két repülőtéren terveztek, illetve adtak ki GNSS-alapú megközelítési eljárásokat. Ezt megelőzően ellenőriztük a GNSS-technikával elérhető pontosságot, integritást, rendelkezésre állást valamint folytonosságot. Az eredmények alapján az EGNOS-korrekciókkal lefedett területen, így Magyarországon is biztosíthatók a CAT-1 kategóriának megfelelő követelmények. Ez szerte a világban számos reptéren lehetővé teszi az igen költséges rádiónavigáción (pl. ILS-technikán) alapuló eljárások kiváltását.
A közeljövő kutatásainak témái: műhold alapú kiegészítő rendszerek (Satellite Based Augmentation System, SBAS) korrekcióival segített GNSS-technikával elérhető pontosság, integritás, rendelkezésre állás és folytonosság vizsgálata a tér és az idő függvényében; a műholdas alapú kiegészítő rendszerek korrekcióival lefedett területek kiterjesztése permanens GNSS-állomások bevonásával; a GNSS-technika sebezhetősége. Az SBAS GNSS-technika integritásának fokozása, amely megvalósítható további műholdrendszerek (pl. Glonass, Galileo) bevonásával, a modellek (pl. troposzféra-modell) finomításával, kétfrekvencián végzett mérésekkel. Az integritás fokozásával a jelenleg elérhetőnél szigorúbb navigációs követelmények is teljesíthetők.
Az elvégzendő kutatások során többek között statikus és kinematikus GNSS-mérések feldolgozását kell majd elvégezni. A mérések feldolgozása részben saját fejlesztésű szoftverekkel történik. A vizsgálatok során nagy mennyiségű adatot kell feldolgozni, illetve az eredményeket elemezni, ezért programozás, adatbázisok használata során szerzett tapasztalatok, kompetenciák elengedhetetlenek.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )