Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Terjék Anita
Környezettudatos építőipari termékfejlesztés paramétereinek kölcsönhatása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Terjék Anita
helyszín (magyar oldal): Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
helyszín rövidítés: BMEEM


A kutatási téma leírása:

A környezettudatos termékfejlesztés a 90-es évek második felétől segíti a termékek környezeti teljesítményének javítását a teljes életciklust alapul vevő elemzéseknél. A globális felmelegedés és a CO₂-kibocsátás növekedésének visszafogása egy újfajta koncepciót jelent az épületek tervezésében és kivitelezésében.
A kutatás témája interdiszciplináris, a fenntarthatóság és egészséges épített környezet kialakításának megoldásait vizsgálja a körforgásos gazdaság szempontrendszerét szem előtt tartva. A célkitűzés a nyersanyag kitermeléstől kezdve a gyártási folyamaton át a beépítésig, majd az épület üzemeltetése során az életút végéig, tehát a teljes életcikluson keresztül beazonosítani és értékelni a legnagyobb környezeti hatást jelentő szakaszokat és az ezt eredményező anyagokat és/vagy folyamatokat. A módszertan kidolgozásánál az építési termékek közül a burkolóanyagok kerülnek a fókuszba.
A kutatás során a tervezés, technológiai megoldások és használat összefüggései alapján a tartósságot befolyásoló termékjellemzők laboratóriumi vizsgálata és az eredmények értékelése a feladat. A felületi struktúra és profilanalízis számszerűsítésével a burkolóanyagok karbantartása és tisztíthatósági kérdései elemezhetők a hosszú távú használhatóság érdekében. A burkolatkialakítás hibáinak és károsodás lehetőségeinek megismerésével az életciklus szemléletű termékfejlesztés során az anyagszerkezet paraméterei módosíthatók, figyelembe véve az energiatakarékosságot és hulladékcsökkentést.
A kutatás során elvégzendő feladatok:
• hagyományos burkolóanyagok gyártási kihívásainak elemzése a termék tartósságának vonatkozásában, gyártási módszerek megismerése;
• anyagszerkezet pásztázó elektronmikroszkópos (SEM) elemzése, profilanalízis, felületi kialakítás laboratóriumi vizsgálata, bevonatvizsgálatok;
• anyaghibák elemzése, burkolati réteget érintő károsodás lehetőségeinek modellezése;
• termékinnovációk rendszerezése figyelembe véve a gyártás optimalizálását, a hulladék keletkezésével és ártalmatlanításával járó feladatokat, a környezeti és társadalmi hatások csökkentését, valamint a jogszabályi előírásokat;
• javaslattétel a lehetséges fejlesztési irányokra és beavatkozási pontokra a tartósságot befolyásoló termékjellemzők vizsgálati eredményei alapján;
• környezettudatos kialakítás elemzése az életciklus hatásértékelés segítségével, termékszintű szcenáriók kidolgozása;
• javaslattétel a 9R keretei alapján a körkörösség növelésére, valamint a másodlagos nyersanyagok alkalmazásának lehetőségeire;
• környezetvédelmi terméknyilatkozatok számszerűsített adatainak értékelése, összefüggések meghatározása az épületminősítési szempontok vonatkozásában.
Az összegyűjtött információk alapján az építőipar és építőanyagipar klímaváltozásban betöltött szerepe feltérképezhető, valamint az elmúlt időszakban bekövetkezett változás és előrelépés megállapítható az energiatakarékosság, a fosszilis energiahordozók felhasználásának csökkentése, a hulladékokból nyert másodlagos alap- és tüzelőanyagok alkalmazása, vagyis a fenntarthatóság és a természetes környezet megőrzése szempontjából.
A kutatás az építési termékek környezeti hatásának elemzésére, a környezeti szempontú termékfejlesztésre irányul, amit a gyártástechnológia lehetőségeinek szemszögéből kell megvizsgálni a kiválasztott termékkört képviselő hazai és/vagy nemzetközi gyártók bevonásával.


Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )