Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Rab2 aktivációs célpontok keresése és vizsgálata Drosophila melanogasterben.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Kovács Tibor
helyszín (magyar oldal): ELTE, Genetikai Tanszék
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

Az autofágia egy konzervált lizoszomális lebontó folyamat, amely szükséges a káros sejtalkotók degradációjához. Ezért az autofágia aktiválása ígéretes gyógyszerészeti célpontnak számít. Tervezett kutatásom egyik legizgalmasabb pontja az autofágia eddig nem jellemzett szabályozási pontja. Bár a kis-G fehérjék szerepe már részben feltárt az autofágia szabályozásában, az autofágia általuk való fokozása még merőben új területnek számít. Korábbi eredményeink alapján alapján elmondható, hogy a folytonosan GTP-kötött Rab2 fehérje (Rab2-CA) segítségével aktiválható a neuronokban az autofágia, ezzel javítható az állatok időskori kognitív képessége és megnövelhető a várható élettartam. Célunk olyan farmakológiai célpontokat keresésni, amelyek gátlásával Rab2-t lehet aktiválni, és így fokozni az autofágiát. A kis-G fehérjék inaktív GDP-kötött formájának létrejöttét a GAP enzimek katalizálják. Ezért hatóanyag fejlesztés szempontból érdemesnek tartjuk tanulmányozni, hogy mely GAP fehérjék csendesítése okoz kis-G fehérje specifikus aktivációt. A GAP enzimek kis-G fehérjékhez való kötődését interakciós kísérletekkel is tanulmányozni kívánjuk. A Doktori ösztöndíj ideje alatt feltárni kívánt aktivációs pontok vizsgálata és azok relevanciájának tanulmányozása egyaránt nagy orvosbiológiai jelentőséggel bírhat. Az ecetmuslicára vonatozó eredmények relevanciáját humán sejtvonalakon is vizsgálni szeretnénk. Eredményeinkből az idegrendszeri autofágia szabályozásának alaposabb megértését várjuk, amely segíthet új neurodegenerációs gyógyszercélpontok azonosításában. Az autofágia idegrendszeri fokozása számos humán idegrendszeri betegség esetén segítheti a szöveti funkciók megőrzését és a sejtek túlélését.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Molekuláris munkákban való jártasság: PCR, Western blot, immunhisztokémia

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )