Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Molnár-Gáspár Renáta
Iszkémiás szívizomkárosodás intracelluláris folyamatának vizsgálata és modulálási lehetőségei a kardioprotekció kiváltására.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Molnár-Gáspár Renáta
helyszín (magyar oldal): SZTE SZAOK Biokémiai Intézet
helyszín rövidítés: SZAOK


A kutatási téma leírása:

Kutatási terület: Az intracelluláris stressz válasz mechanizmusának és modulálási lehetőségeinek vizsgálata szívizomkárosodással járó kórállapotokban.
A kutatási téma leírása:
A kardiovaszkuláris kórképek és a tumoros megbetegedések világszerte vezetik a mortalitási és morbiditási statisztikákat, melyek direkt és/vagy indirekt módon a szívizom károsodásához vezetnek. Ezen károsodás hátterében olyan intracelluláris folyamatok megváltozott működése állhat, mint a sejtek homeosztázisának felborulása, sejtorganellum diszfunkciók (a mitokondriumok, endoplazmás retikulumok megváltozott funkciója), anti-és pro-apoptotikus fehérjék megváltozott expressziója, az autofágia, valamint a DNS károsodás, melyek a szívizom különböző stresszre adott válaszának komponenseit képezik. Ismert, hogy a miokardium rendkívüli stresszadaptációs kapacitással rendelkezik, azonban ennek részletes mechanizmusa, komponenseinek ok-okozati viszonya a mai napig nem teljesen tisztázott.

1. kutatási téma: Iszkémiás szívizomkárosodás intracelluláris folyamatának vizsgálata és modulálási lehetőségei a kardioprotekció kiváltására.

A kardiovaszkuláris megbetegedések csoportjába tartozó iszkémia/reperfúziós (IR) károsodásokkal járó kórállapotok, mint például a szívinfarktus világszerte a vezető halálokok egyike. Az IR károsodás során a sejtek oxigén és tápanyagellátottsága megszűnik, mely az intracelluláris homeosztázis felborulásához, ezzel a sejtek elhalásához és a szerv irreverzibilis funkcionális károsodásához vezethet. Ezen intracelluláris folyamatok megértése és pontos ismerete elengedhetetlen a hatékony anti-iszkémiás terápiák kidolgozásához, mivel napjainkig az IR károsodás egyetlen terápiás lehetősége a reperfúzió mielőbbi visszaállítása, mely -bár elengedhetetlen a szívizom túlélése szempontjából- tovább fokozza a szívizomsejtek károsodását. Munkánk során célunk az IR károsodás H9c2 kardiomioblaszt és primer neonatális/felnőtt kardiomiocitákon történő tanulmányozása, mely magában foglalja az intracelluláris folyamatok, mint a mitokondriális károsodás, endoplazmás retikulum stressz, unfolded protein response, autofágia különböző típusainak karakterizálását és az apoptózis mellett különböző sejthalál típusok érintettségének analízisét, az ok-okozati viszonyok feltérképezését. Kísérleteinkben azon kérdésekre keressük a választ, hogy a fent említett folyamatok modulálásával kiváltható-e a szívizomsejtek stressz adaptációs válasza. Kutatócsoportunk korábbi munkái során számos endogén molekula szívizom védő hatását sikerült kimutatnunk, mely vizsgálatok több potenciális receptor érintettségét is feltételezik, melyek IR károsodásban betöltött szerepének meghatározása is téma részét képezi. Az IR károsodás nemcsak a citoplazmában megtalálható makromolekulákat és sejtorganellumokat, hanem a sejtmagi folyamatokat is érintheti, melyek részeként a DNS károsodás, a sejtmagok morfológiai változásai, valamint a kromatin szerkezet megváltozása is bekövetkezhet. E folyamatok vizsgálatával részletesebb képet kaphatunk a szívizomsejtek iszkémiás stresszre adott válaszáról és potenciális új terápiás lehetőségeket kínálhatnak az anti-iszkémiás szerek fejlesztésében.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
TDK munka

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2023-06-12


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )