Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dinnyés András
Neurodegenerációs és neuroinflammációs kórképek modellezése humán pluripotens őssejt alapú in vitro rendszerben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Dinnyés András
helyszín (magyar oldal): HCEMM-SZTE Őssejt Kutatócsoport, Szegedi Tudományegyetem, Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék; 6720 Szeged, Korányi fasor 6.
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

A PhD program célja annak megismerése, hogy a mikroglia sejtek genetikai diverzitása hogyan befolyásolja az Alzheimer kór (AD) kialakulását gyulladásos folyamatok révén, illetve olyan új folyamatok és jelátviteli utak feltérképezése, melyek a későbbiekben terápiás támadási pontok lehetnek. Korábban familiáris és sporadikus (fAD és sAD) betegekből előállított humán indukált pluripotens őssejtekből (hiPSC) előállított in vitro neuronok beteg fenotípust mutatnak. Az azonban ma még nem ismert, hogy az fAD és sAD betegekből előállított eltérő genotípusú mikroglia sejtek hozzájárulnak-e a betegségre való fogékonyságra, annak progressziójához, illetve súlyosságához, így alkalmazhatóak-e terápiás célpontokként, vagy biomarkerként. A tudományos kérdéseink a következők:
1. Az in vitro hiPSC-eredetű mikroglia sejtek maturációs állapotának jellemzése
2. Az AD genotípus hatása az M1-M2 mikroglia fenotípusokra
3. Az autofágia jellemzése betegekből származó, hiPSC-mikrogliákon

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
emlős sejtek (preferáltan humán) tenyésztésében szerzett tapasztalat előnyt jelent

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )