Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gamma-delta T sejtek jellemzése és funkciói a bőr őssejt niche-kben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Mayer Balázs
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A gamma-delta T sejtek az immunsejtek egy sajátos a természetes és adaptív immunitás határán álló csoportja. Jelenleg a természetes immunsejtekhez hasonló nem-konvencionális T sejtekhez sorolják a gamma-delta T sejteket. A klasszikus alpha és beta T sejt receptor (TCR) láncot hordozó alpha-beta T sejtekkel ellentétben gamma és delta TCR láncot hordoznak. Ligandfelismerésük eltér a klasszikus T sejtekétől, nem minden részletében ismert, de többféle molekulacsaládot is felismernek, MHC I molekuláktól függetlenül. A gamma-delta T sejtek a vérben és az epithellel borított felszíneken találhatók, egyes kórokozók és a tumor sejtek elleni immunválaszban fontos szerepet játszanak. A gamma delta T sejtek a különféle gamma és delta TCR láncok használata alapján strukturális, a sejtek immunfunkcióit tekintve pedig effektor (citotoxikus) vagy regulátoros (immunszuppresszív) gamma-delta T sejt funkcionális alcsoportokra oszthatók fel. A strukturálisan eltérő csoportok többféle funkciót is felvehetnek.
Laboratóriumunk elsősorban a dermális őssejt niche és sejtjeinek tulajdonságait vizsgálja fiziológiás és kóros állapotokban. Az utóbbi években a dermális fibroblasztok/dermális mezenchymális őssejtek karakterizálásával és funkcionális elemzésével foglalkoztunk.
Célkitűzések
A kutatás célja a gamma-delta T sejteknek a bőr őssejt nichek-ben betöltött fiziológiás és pathológiás szerepének tanulmányozása. A kutatás során a gamma-delta T sejteket különféle módokon aktiváljuk, és felszaporítjuk. Ezt követően a sejteket mágneses oszloppal izoláljuk a kísérletekhez. Az izolált sejtekből és biobanki bőrmintákból transzkriptom és proteom szintű bioinformatikai adatelemzéseket végzünk. A sejtek egyéb bőr őssejt niche sejtekkel, különösen a dermális fibroblasztokkal való kölcsönhatásait és az abban résztvevő molekulákat, jelátviteli útvonalakat többféle in vitro kísérletekkel vizsgáljuk (kvantitatív RT-PCR, immunhisztokémia, áramlási citometriai esszék, ELISA).
Jelentőség
A gamma-delta T sejtek különösen az IFNgamma termelő funkcionális alcsoport, citotoxikusak lehetnek, és szemben az alpha-beta vagy CAR-T sejtekkel nem igénylik az MHC I molekulák vagy tumor neo-antigének jelenlétét tumor ellenes aktivitásuk kifejtéséhez. Azonban a sikeres klinikai alkalmazásukhoz foszfo-antigén felismerésük, aktivációjuk vagy receptoraik alaposabb ismerete szükséges. Adataink hozzájárulhatnak annak a magyarázatához, hogy az eddig használt gamma-delta T sejtes terápiák miért nem elég hatékonyak és olyan kiegészítő terápiák kifejlesztéséhez, amelyek az immunellenőrzőpont-gátló kezelések mellett, aktivált gamma-delta T sejteket is alkalmaznak.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )