Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Husvéth Ferenc
Ínsérült lovak munkába való visszaállításának lehetőségei, a szervezet regenerációs képességének használatával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Husvéth Ferenc
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A sportban használt lovaknak és tulajdonosaiknak egy ín sérülése több év áldozatos munkáját törheti derékba. Konzervatív kezelést alkalmazva a ló sportértéke és teljesítménye nem fogja elérni a sérülés előtti szintet. Emiatt az anyagi és eszmei kár gyakran igen nagymértékű.
A kutatás célja: a szervezetből kinyert, potenciált és visszajuttatott saját sejtek-őssejtek használata, valamint fizikoterápia alkalmazása a sérülés teljes gyógyulása érdekében.
A lovak saját véréből az Arthrogen Goldic KIT segítségével hematogén eredetű őssejteket lehet aktiválni és differenciálni a sérült ínszövetnek megfelelően. A regeneratív gyógyulásban nagy szerepet játszanak továbbá a citokinek és növekedési faktorok-itt speciálisan a gelsolin nevű fehérje, amely hatékony aktinkötő, csökkenti a gyulladásos és degeneratív komponensek mennyiségét és kulcsszerepet tölt be a regenerációs folyamatokban. A KIT-tel a ló saját véréből négy adag, körülbelül 3-3,5 ml mennyiségű aktivált szérum készíthető, amelyet négy alkalommal, 3-5 nap különbséggel adminisztrálunk a sérült területbe.
A mesenchima- általában zsírszövet eredetű- aktivált őssejteket laboratóriumi körülmények között kell a ló saját- faroktőből, sterilen nyert zsírszövetéből előállítani, 37 °C-on szállítani, reszuszpendálni, majd a sérült területbe, ultrahang kontroll mellett bejuttatni. A korábbi kutatások során a mesenchima eredetű és hematogén őssejtek regenerációt segítő működését az inak gyógyulása során kevéssé vizsgálták, és nem állnak rendelkezésre publikációk az ilyen típusú, kezelések in vivo összehasonlításáról és eredményességéről.
A gyógyulási folyamatokban a vér és nyirokkeringésnek, valamint a biokémiai információ áramlásának a fontosságát is figyelembe kell venni. A biogén kezeléseket nem lehet „magukra hagyni” azzal, hogy elvégezzük és időt adunk a folyamatoknak. A kutatásba ezért be kell vonni a Bemer terápia, az Ampli Med Animal elektro terápiás készülék, és az akupunktúra megfelelő helyen történő alkalmazását. A többféle módszer egymás szolgálatába állításával kidolgozható és jól publikálható lesz egy olyan protokoll, amelyből a felhasználók- lótulajdonos, lovas és állatorvos a lovuk sérülésének és a saját lehetőségeiknek megfelelően tudják kiválasztani a legmegfelelőbbet.
A ló és lovassportban használt lovak hajlító inai és függesztő szalagjának sérülése gyakori, a lovak értéke nagy, a befektetett munka drága, hosszadalmas és nagy áldozatokkal jár. Emiatt a modern ló és lovas versenyzésben kifejezetten nagy az igény a lovak sérüléseinek mielőbbi regenerálására, a versenyzésbe való biztonságos visszatérés érdekében.
Hasonló jellegű vizsgálatok csak nagyon korlátozott mértékben állnak rendelkezésre, ezért a
tervezett vizsgálati célkitűzések teljesítése új tudományos eredményeket ígér, egyben jó
lehetőségeket biztosít a magyarországi angol telivér versenyzés eredményességének
fejlesztésére.
A vizsgálatainkhoz a magyarországi angol telivér populáció, különös mértékben a Bábolnai
Nemzeti Ménesbirtok telivér állománya, és magán tulajdonban lévő sportlovak állnak rendelkezésre. A vizsgálatokhoz szükséges készülékek a MATE intézetében és a dióspusztai ménesben rendelkezésre állnak.
A vizsgálatok elvégzéséhez segítséget nyújt e témában együttműködésünk a Kolozsvári Állatorvosi Egyetem Élettani Intézetével. A tervezett kutatás a MATE ÁTI angol telivér fajtával végzett korábbi, illetve folyamatban lévő vizsgálataira épül. A tervezett állatállomány és a szükséges műszeres és eszközállomány, valamint az anyagi források rendelkezésre állnak a munka eredményes elvégzéséhez.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-08-10

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )