Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fogászati CAD/Cam rendszerek, digitális fogászat munkafolyamatai, intraorális szkennerek fogászati alkalmazása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Hermann Péter
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Témafelvetés:A fogpótlások számítógépes tervezése és gyártása (CAD/CAM: Computer Aided design- Computer AssistedManufacturing) a fogászat egyik legdinamikusabban fejlődő területe.1,2A fogpótlások készítésének legkritikusabb lépése a pontos lenyomatvétel. Hagyományosan a fogorvos páciens szájképleteire vonatkozó információkat lenyomatanyagban rögzített negatívként juttatja a laboratóriumba, majd ezt a negatívot a fogtechnikus pozitív gipszmintává alakítja. A gipszmintát az indirekt CAD/CAM eljárás során laboratóriumi szkenner segítségéveldigitalizálja. A létrejött virtuális mintán tervezi meg az elkészülő fogpótlás vázát, vagy akifaragásra kerülő fogpótlást. A technológia kiindulópontját jelentő virtuális minta digitális lenyomatvétellel is elkészíthető. A fogorvos intraorális szkenner segítségével a szájképleteket digitalizálja, majd tervező szoftverrel a digitális adatok közvetlenül feldolgozhatóak. Ezt nevezzük direkt CAD/CAM technológiának.
Célkitűzés:A témafelvetés több vizsgálatsorozathoz ad lehetőséget.Az egyik a mindennapos gyakorlatban rutinszerűen használt indirekt CAD/CAM lenyomati protokoll lépéseinek kiértékelése, egy másik a fogászatban technológiai újításként megjelent intraorális szkennerek megbízható alkalmazási feltételeinek vizsgálata.
Anyag és módszer:A kutatások során egy PMMA (polimetil-metakrilát) modellről készített virtuális referencia minta szolgáltatja a viszonyítási adathalmazt. 1, Az indirekt CAD/CAM technológia vizsgálata során a PMMA modellről perforált fém gyári kanállal és addíciós szilikon bázisú lenyomatanyag felhasználásával a gyártó ajánlásának megfelelően hagyományos lenyomatokat készítünk. A lenyomatokat ipari pontlézer szkennerrel digitalizáljuk, majd a szakma szabályait követve IV-es típusú mintázó gipsszel kiöntjük. Az így kapott mestermintákat a pontlézer szkennerrel digitalizáljuk, majd szekcionáljuk.A szekciós mintákat Pontlézer szkennerrel, valamint fogászati laboratóriumi szkenner segítségével szkenneljük. AzadatokatSTL formátumban elmentjük.2, A direkt CAD/CAM technológia vizsgálatához három intraorális szkenner (iTero, Cerec, Trios) segítségével digitális lenyomatokat veszünk a PMMA modellről. Az adatokat STL formátumban exportáljuk, majd a mintákon virtuális távolságméréstvégzük. Az elmentett STL fájlok mindkét eljárás során a GeomagicVerifyszuperimpozíciós összehasonlító programba kerülnek betöltésre. A program lehetőséget teremt, hogy a referencia mintára pontosan rávetített adatokon virtuális távolságmérést végezzünk. Az eredmények kiértékelésétStata 13 szoftvercsomag segítségével, statisztikus bevonásával végezzük.
Várható eredmények:A mindennapos fogorvosi gyakorlatban rutinszerűen használt indirekt CAD/CAM technológia és újonnan megjelent direkt CAD/CAM technológia szakszerű alkalmazásához gyűjtünk adatokat. Az egyes állomások hibalehetőségeit feltérképezve információt tudunk nyújtani, hogyan lehet a számítógépes rendszerek nyújtotta precizitást maximálisan kihasználni.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2023-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )