Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Boda István
A hipertext megismeréstudományi vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Boda István
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Informatikai Kar
helyszín rövidítés: DE IK


A kutatási téma leírása:

Doktori téma leírása
A hipertext népszerűségének egyik lehetséges oka az emberi gondolkodás, a tudás és a természetes nyelvű szövegek egyes vonatkozásainak hipertextuális szerveződése. A kutatás célja a megismeréstudomány és a nyelvészet, ezen belül a szövegtan és a stilisztika meghatározott területeinek újragondolása a hipertext paradigma tükrében.
A vizsgálható területek:
Hipertext modellek. A hipertext paradigma a szövegtanban és a stilisztikában. A szövegértés és szövegprodukció folyamata. Az olvasás és a nyelvi rendszer kapcsolata. Az olvasás és a szövegértés modelljei. Az anyanyelv és az idegen nyelvek elsajátítása. Nyelvtanulás, nyelvtanulási stratégiák. A mentális lexikon fogalma, felépítése. A szó és a metafora szemantikája, a kognitív nyelvészet metaforafogalma. Az olvasó agy működése és evolúciója. Mentális reprezentáció. Sémák, keretek és forgatókönyvek. A háttértudás és szerveződése. Az emberi tudás fejlődése és Karl Popper „három világ” elmélete.

Irodalom
[1] Boda István Károly; Porkoláb Judit: A hipertext paradigma a szövegtanban és a stilisztikában. Debrecen: Debreceni Egyetemi K. 2012.
[2] Bly, Benjamin Martin; Rumelhart, David E.: Cognitive Science. Academic Press, 1999.
[3] Calvo, Paco; Gomila, Toni (eds.): Handbook of Cognitive Science: An Embodied Approach. Elsevier, 2008.
[4] Csépe Valéria: Az olvasó agy. Budapest: Akadémiai K. 2006.
[5] Geeraerts, Dirk; Cuyckens, Hubert (eds.): The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. Oxford: Oxford Univ. Press, 2007.
[6] Landow, George P.: Hypertext 3.0. Critical Theory and New Media in an Era of Globalization. Baltimore, Maryland: The Johns Hopkins Univ. Press, 2006.
[7] Pléh Csaba: A megismeréstudomány alapjai. Az embertől a gépig és vissza. Budapest: TypoTex K. 2013. (Test és lélek)
[8] Stillings, Neil A. et al.: Cognitive Science: An Introduction. Cambridge, Massachusetts–London: The MIT Press, 1998.


Jelentkezési határidő: 2022-11-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )