Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A fogászatban felhasználható polimerek anyagtani, élettani és fizikokémiai vizsgálata. Antimikrobiális polimerkomplexek fogorvosi felhasználhatóságának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Géczi Zoltán
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az antibiotikum és antimikotikum rezisztencia manapság egyre nagyobb, a jövőben pedig szinte előreláthatatlan problémákat fog okozni az egészségügy minden ágazatában. Ennek elkerülésére az elmúlt években jelentősen megnövekedett azoknak a kutatásoknak a száma, hogy alternatív-, nem konvencionális hatásmechanizmusokkal rendelkező anyagokat fejlesszenek ki. Munkánk elsődleges célja az lenne, hogy a klasszikus antimikrobiális szerek mellé, egy új, általunk szintetizált anyagot tudjunk akár a klinikai felhasználás szintjéig is kifejleszteni. Jelen esetben az újdonság alatt nem csak azt értjük, hogy egy eddig nem ismert kombinációját hoztuk létre addig is ismert anyagoknak, hanem egy újfajta hatásmechanizmust és újfajta felhasználási módot is kifejlesztünk. Céljaink eléréshez az első lépés az anyag előállítása, tehát a szintézis mechanizmusának a kifejlesztése. Az előállítást követő lépés az anyag fizikokémiai és biológiai karakterizálása. A biológiai hatások mérésére mikrobiológiai vizsgálatokat, citotoxicitás és apoptózis mérését tervezzük elvégezni. A jól ismert nano ezüst vizsgálata mellett, nagy hangsúlyt fektettünk a hatóanyag komplex másik lehetséges tagjának is a karakterizálására, többirányú spektrofluorimetriai vizsgálatokkal. A klasszikus nanoezüst mellett, antimikrobiális hatású (többnyire polikationos) polimerek és a bikarbonát lehetséges felhasználását is tervezzük vizsgálni. A szintézist és karakterizálást követően a klinikai alkalmazás lehetőségének megteremtése a célunk. Elengedhetetlen lépés az anyagok megfelelő felhasználásának biztosítása. Ez akár lehet a fogsorok lenyomati felszínére való felvitel vagy épp a parodontális sulcus-ba való bevitel. Ezekhez szükséges a megfelelő vivőanyag és a megfelelő oldószer kiválasztására. Ezeken túl a munkánk során nyert elméleti felismeréseinkkel hozzá szeretnénk járulni a polimerek, polimer komplexek és a bikarbonát tulajdonságainak részletesebb megismeréséhez és elősegíteni a témakör és a fogorvosi felhasználhatóság fejlődését.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-12-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )