Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Adoleszcensek és a fiatal felnőttek egészségmagatartásának és egészségi állapotának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Terebessy András
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A téma indokoltsága
Érhető módon évtizedek óta folyamatos a tudományos érdeklődés a fiatalok egészségmagatartás és egészségi állapota iránt, azonban a hazai helyzet ne igazán mutat javuló tendenciát. A rendszeres időközönként elvégzett nagymintás, reprezentatív felmérések (pl.: HBSC, ESPAD, ELEF) többek között az elhízás és a mozgásszegény életmód elterjedését, valamint az alkoholfogyasztása és a serdülőkori dohányzás előre törését, de legalábbi érdemi javulásának hiányát mutatjuk. Hagyományos értelemben az adoleszcens (tinédzser) kifejezést a 10-19 év közötti fiatalokra használjuk, fiatal felnőtteknek pedig a 19-25 közötti korosztály hívjuk (egyes kutatók a 18-29-es kategóriát használnak). Ez utóbbi korcsoportban a fiatalok átállnak a felnőtt szerepekre, munkavállalással és partnerkapcsolattal kapcsolatos döntéseket hoznak. Az utóbbi időben ugyanakkor több kutató hívta fel a figyelmet arra a társadalmi jelenségre, hogy a fiatalok gyakran akkor is csak a húszas éveik közepén-végén kezdik meg önálló életüket, ha nem tanulnak tovább, egyesek szerint ez akár a harmincas évekre is felcsúszhat, így ha egyenlőségjelet nem is tehetünk az adoleszcens és a fiatal felnőttkor közé, a korábban életnek gondol határok elmosódnak. Mindez akár a fiatalok gyermekvállalási hajlandóságára is hatással lehet, amely nemrégiben szintén a tudományos érdeklődés fókuszba került.
Az egészségmagatartást a fiatal felnőttek körében a serdülőkorhoz nagyon hasonló mintázatok uralják (pl.: szexuális magatartás, szerhasználat, diéta és testmozgás terén), ezek azonban hosszú távon (a balesetek /intoxikációk tekintetében akár rövidtávon is) befolyásolhatják az egészséget. Ha fiatalokról szólunk, akkor természetesen nagyon egészséges populációra gondolunk, amely az idősebb korcsoportokhoz képest természetesen bizonyos tekintetben igaz is, hiszen például a krónikus betegségek aránya igen alacsony. Említésre méltó ugyanakkor, hogy a felnőtté válás ideje rengeteg stressz jár, így a mentális egészségre kiemelt figyelmet érdemes fordítani.
A téma célkitűzése
Jelen doktori téma célja a fent vázolt, tágan értelmezett célpopuláció (illetve annak egyes alcsoportjai) egészségmagatartási elemeinek és egészségi állapotának jobb megismerése, jövőbeni projekciójának jellemzése, illetve az ebben a korosztályban az egészségi állapot fejlesztésére alkalmazható módszerek felderítése és esetleges kidolgozása.
A témához kapcsolódó kutatási módszerek
Tekintettel a téma által lefedett széles körre, több módszer használata is felmerül. Az egészségi állapot megismerésére számos módszer létezik, leginkább a kérdőívek módszerek terjedtek el, nagyobb minták esetén ezt kívánatos használni. Kisebb mintaszám esetén mód nyílik a mélyebb elemzésekre is, ezt nem strukturált illetve félig strukturált interjúk készítésével lehetséges kivitelezni, de szóba jön a fókuszcsoportos adatgyűjtés is. Ez utóbbi módszerek kiválóan alkalmasak a témával foglalkozó szakemberek (pl.: tanárok, ifjúságvédelmi szakemberek, gyermekorvosok) véleményének megismerésére is.
Esetlegesen felmerül a célpopuláció tagjainak fizikai egészségre vonatkozó felmérése is, ebben az esetben edzettségi állapot felmérése (pl.: skandináv gyaloglás vagy Cooper-teszt), általános orvosi fizikális vizsgálat, szomatometria illetve élettani mérések (pl.: spirometria – légzésfunkció / kilégzési szén-monoxid mérés / vérnyomásmérés / csontok ásványianyag tartalmának vizsgálata) is felmerül.
A témához kapcsolódó kutatásoktól remélt eredmények
Jelen kutatási témától azt remélhetjük, hogy a nagymintás felméréseket egyes területeken jól kiegészítő adatokat nyerünk a magyar adoleszcensek és fiatalok egészségmagatartása és egészségi állapot tekintetében. Korábbi nemzetközi kapcsolatok felújításával illetve folytatásával lehetőség nyílhat multicentrikus összehasonlító elemzések végzésére is. A témához kapcsolódó kutatások akár több évet is felölelhetnek, így longitudinálisan is elemezhetővé válik a jelenség.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-11-19


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )