Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Sótonyi Péter
Perifériás artériás betegségek szűrése, diagnosztikája és kezelése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Sótonyi Péter
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem, Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinika
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az alsó végtagi artériás betegség (Lower Extremity Arterial Disease – LEAD), melyet elsősorban az alsó végtagok obliteratív érbetegségének szinonímájaként használunk, részjelensége az általános atherosclerosisnak. Az irodalmi adatok alapján prevalenciája 12-14%-ra tehető az európai és észak-amerikai népesség körében. A kórkép megjelenése igen különböző lehet a tünetmentes állapottól a súlyos gangrénáig. A kardiovaszkuláris megbetegedések a vezető helyen szerepelnek a magyar morbiditási és mortalitási statisztikákban. A European Journal of Vascular and Endovascular Surgery folyóiratban 2015-ben (2015 Jul, 50 (1), 78-85.) magyar szerzők számoltak be arról, hogy Magyarországon a nem-traumás okból elvégzett alsó végtagi major amputációk számaránya háromszorosa a nemzetközi irodalomban közölt adatok átlagának. Ez az arány csak kis mértékű javulást mutatott a munkacsoport által 2020-ban leközölt cikk alapján. A hazai népegészségügyi statisztikák és a tudományos felmérések is felhívják a figyelmet a LEAD kiemelt jelentőségére. Ennek a betegcsoportnak a behatóbb vizsgálata a végtagvesztés veszélyén kívül a LEAD-hoz társuló, jelentősen emelkedett kardio- és cerebrovaszkuláris rizikó miatt is kiemelt jelentőséggel bír. A LEAD korai felismerése, kivizsgálása és célzott kezelése nem csak a betegek életkilátását, hanem életminőségét is jelentősen javíthatják. Ez a családorvos, az angiológius, a radiológus és érsebész társszakmák közös stratégiájának felállításával és végrehajtásával valósítható meg. Jelen PhD téma kiírásával is ezt a törekvésünket szeretnénk erősíteni és tudományos alapra helyezni.

Célkitűzések:

1. Szűrési program kidolgozása és kiértékelése: A vizsgálatainkban az alapellátásban megjelenő betegek LEAD szűrésének fejlesztését és a hazai környezetre történő adaptálását tűztük ki célul, működő nyugat-európai és amerikai módszereken, valamint a hazai angiológiai ajánlásokon alapuló, a magyar viszonyoknak megfelelően módosított kérdőívek, fizikális vizsgálat és boka-kar index alkalmazásával. Célunk egy olyan könnyen, gyorsan és költséghatékonyan alkalmazható szűrési algoritmus felépítése, mely a magyar családorvosi gyakorlatban rutinszerűen felhasználható. Segítségével meghatározható az a betegpopuláció, ahol a szűrés megfelelő hatásfokkal alkalmazható, ezáltal a LEAD és a hozzá társuló kardiovaszkuláris betegségek korai stádiumban felismerhetőek. Kiemelt jelentőséggel bír kutatásainkban az a szociálisan hátrányos helyzetű populáció, melynek sokkal rosszabb hozzáférése van az egészségügyi ellátó rendszerhez. Ebben a társadalmi csoportban lényegesen magasabb LEAD prevalenciára és incidenciára számítunk, és valószínűsíthető, hogy a rizikó profil is eltér az átlagos populációtól.
2. Pszichoszociális elemzés: Mivel a vizsgálatainkban kiemelt jelentőségű a szociálisan hátrányos helyzetű személyek vizsgálata, validált szociodemográfiai kérdőívet tervezünk kitöltetni a résztvevőkkel, továbbá meghatározzuk a pszichoszociális indexet, valamint az általános elégedettségi skálát is.
3. Az ellátórendszer elemzése: A NEAK adatbázisok kiértékelésével és hálózatelemzéssel feltérképezhetővé válhatnak azok a betegutak, melyek az alapellátást, a járóbeteg szakellátást, és a fekvőbetegellátást összekötik egymással. A LEAD diagnózisával kiszűrt betegek nyomon követésével leírhatóak azok a beutalási és ellátási vonalak, melyek leginkább jellemzik ennek a LEAD-os betegcsoportnak a mozgását az egészségügyi rendszerünkben. Céljaink közt szerepel, hogy közép- és hosszútávon meghatározzuk a végtagvesztés és a halálozás arányát a különösen veszélyeztetett népesség körében.
4. Diagnosztika, terápia: A kutatásunk részét képezné a betegek utánkövetése, a diagnosztikus, és terápiás lépések értékelése is. A diagnosztikus és terápiás protokollok vizsgálata és összevetése az irodalmi adatokkal. Új diagnosztikus lehetőségek vizsgálata (kontrasztanyagos ultrahang, 3D ultrahang, szöveti perfúzió vizsgálata, intraarterialis katéteres nyomásmérés, non invazív áramlásmérés, stb.), a napi klinikai gyakorlatban való felhasználhatóságának meghatározása, értékelése. Új terápiás lehetőségek (korszerű gyógyszeres kezelés, endovaszkuláris terápia, hibrid műtéti eljárások, stb.) vizsgálata, fejlesztése.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-11-19


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )