Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hibrid képalkotás klinikai alkalmazásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
fizikai tudományok
Fizika Doktori Iskola

témavezető: Besenyi Zsuzsanna
helyszín (magyar oldal): SZTE Nukleáris Medicina Intézet
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

A hibrid képalkotó módszerek forradalmasították a képalkotó diagnosztikát. A funkcionális és morfológiai eltérések egy időben, azonos anatómiai pozícióban történő rögzítése a klinikai diagnosztikában eddig nem is remélt újdonságokat szolgáltatott. Az eljárások ma már az onkológiai diagnosztika elválaszthatatlan részét képezik. A leggyakoribb daganatos betegségek mellett az utóbbi időben egyre inkább előtérbe kerülnek az olyan alkalmazások, melyek a ritkább daganatokra illetve a nem daganatos eredetű, az általános egészségi állapotot rontó senyvesztő betegségekre koncentrálnak. A projektet három altéma köré kívánjuk csoportosítani.

1. altéma: A neuroendokrin tumorok rosszindulatú, de lassú progressziót mutató kórképekhez tartoznak. Kiindulási helyük a legváltozatosabb lokalizációban lehet, megfelelő terápia alkalmazásával a betegség kimenetele hatékonyan befolyásolható. Az egésztest hibrid képalkotó eljárásokkal és a betegségre specifikus biokémiai radiofarmakonok alkalmazásával a betegség lokalizálása és kiterjedésének megítélése nagymértékben javul. Az elváltozások biokémiai sajátságának felderítésével a kezelés pontosan vezérelhető. A képalkotó információk mellett számos egyéb laboratóriumi, hisztológiai marker vezeti a klinikust a betegellátás során. Ezeknek a szerteágazó diagnosztikus információknak a komplex kezelése még tisztázatlan, az erre vonatkozó algoritmusok még ismeretlenek. A téma keretében a hibrid képalkotó eljárások által szolgáltatott információk és az ettől független szakterületek igen speciális biomarkereinek multidiszciplináris összehangolását és értelmezését kívánjuk tanulmányozni.

2. altéma: A szervezet autoimmun típusú megbetegedései ugyan az életet közvetlenül nem veszélyeztető állapotok, de a betegek munkaképességét és életminőségét hosszútávon befolyásoló senyvesztő kórképek. A betegségek korai kimutatása a progresszió fázisainak az elkülönítése és a kezelés eredményességének kimutatása jelen korunk nem kis kihívása. A hibrid képalkotó eljárásokkal a korai biokémiai eltérések kimutatása mellett a funkcionális elváltozások és adott esetben a már irreverzibis strukturális szervi károsodások egyaránt kimutathatók, képileg megjeleníthetők. A projekt ezen részének a célja ezeknek a zömmel még sporadikusan ismert jeleknek a tanulmányozása, ezek összehangolt értelmezése illetve a legmegfelelőbb diagnosztikai eredmények eléréshez egy egységes módszertan kidolgozása.

3. altéma: A daganatos megbetegedések áttétképződésének az alapbetegségtől függően különböző szervi lokalizációja lehet. A leggyakoribb predilekciós helyek a máj és a csontrendszer érintettsége. A terápiás lehetőségek mindkét szerv esetében jelentősen bővültek és a minimal invazív sebészi eljárások alkalmazásával a képalkotó módszerek részéről egyre pontosabb lokalizációs igényeket fogalmaznak meg. Az altéma keretében olyan eljárásokat kívánunk kidolgozni, melyek a sebészi munka eredményességét növelik, a betegség kimenetelét javítják anélkül, hogy a beteget különösebben megterhelnék.

előírt nyelvtudás: angol középfokú nyelvvizsga
további elvárások: 
Alapszintű nukleáris medicina ismeretek (legalább 1 év szakmai gyakorlat)

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )