Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Wittner Lucia
Fiziológiás és patológiás szinkronizáció az emberi agykéregben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Wittner Lucia
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az epilepszia az egyik leggyakoribb neurológiai megbetegedés, amelyet összefüggésbe hoznak a neuronok túlzott serkentésével és túlzott szinkronizációjával. Az agykérgi struktúrák a kognitív funkciókhoz szükséges agyi szinkronizációk és oszcillációk mellett időnként patológiás szinkron események, mint például epilepsziás rohamok, és rohamok közötti ún. interiktális tüskék létrehozására is képesek. Az epilepsziás és nem epilepsziás szinkron események sejtes és hálózati hátterét szeretnénk ebben a projektben feltárni, egy humán in vitro modell segítségével. Az emberi agykéregből készített túlélő szeletek fiziológiás körülmények között szinkron populációs aktivitást generálnak. Ezt a jelenséget mind epilepsziás, mint nem epilepsziás (tumoros) betegek szövetmintáiban tapasztaltuk. Az epilepsziás betegekben ezen kívül egy interiktális tüskére hasonlító jóval nagyobb, komplexebb esemény is megjelenik fiziológiás körülmények között, ezen kívül pedig mind interiktális tüskék, mint rohamok kiválthatók farmakológiai ágensek használatával. Jelen projektben a feszültségfüggő K-csatorna blokkoló 4-amino-piridin használatával váltanánk ki interiktális tüskéket, alacsony Mg-tartalmú oldattal pedig epilepsziás rohamokat. E jelenségek hálózati paramétereit, valamint sejtes hátterét szeretnénk vizsgálni egy sokcsatornás mikroelektróda rendszerrel. Szeretnénk feltárni a serkentő és a gátló neuron típusok szerepét a tüskék és a rohamok kialakításában, és összehasonlítani azt a spontán, fiziológiás oldatban megjelenő szinkron populációs aktivitás mechanizmusaival. Eredményeink rávilágíthatnak a fiziológiás és a patológiás folyamatok hátterében húzódó különböző folyamatokra, esetleg támpontot adhatnak arra nézve, mely sejttípusoknak mi a szerepe a szinkronitás kialakításában, és ez hogyan változik epilepszia során. E projekt eredményei hosszabb távon új terápiás útvonalak kialakításához is segítséget nyújthatnak.


Jelentkezési határidő: 2022-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )