Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Sinka Rita
Mikrotubulus szerveződés és protein lebontás szerepe a sejtorganellumok átalakulása során az ivarvonalban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Sinka Rita
helyszín (magyar oldal): SZTE TTIK, Biológia Intézet, Genetikai Tanszék
helyszín rövidítés: SzTE


A kutatási téma leírása:

Az ivarsejtfejlődés egy konzervált mechanizmus révén valósul meg az élővilágban. A humán betegségek modellezésére, alapvető fejlődésbiológiai folyamatok követésére, mint az ivarsejtfejlődés kiválóan alkalmas a Drosophila modell, hiszen a nagyfokú konzerváltság mellett genetikailag is könnyen manipulálható, biokémiai és mikroszkópos technikákkal is jól vizsgálható. Az ivarsejtfejlődés során lehetőség nyílik a centroszómák, a bazális test, az ostoralkotó axonéma, mitokondrium vagy a megtermékenyítésben fontos akroszóma szerveződésének tanulmányozására, de alkalmas a fehérje komplexek, például a tesztisz-specifikus proteaszómák összetételének vizsgálatára is. A spermatogenezis során nagymértékű celluláris átrendeződések zajlanak, megváltozik a sejtek alakja és átalakulnak a sejtorganellumok. Az utóbbi években nyilvánvalóvá vált az eltérő összetételű mikrotubulus organizáló központok (MTOC-k) megléte, megállapították azok sejten belüli elhelyezkedését, a mikrotubulusok szerveződésének mechanizmusait és az általuk szabályozott biológiai folyamatokat. A projekt célja, hogy feltárja a laborunk által azonosított tesztisz-specifikus gamma-tubulin gyűrűkomplexet tartalmazó MTOC-k szerveződését, az azokkal kölcsönható partnereket biokémiai és genetikai módszerek felhasználásával. A szakirodalomból és saját előzetes adatainkból kiindulva tanulmányozni szeretnénk a tesztisz-specifikus proteszóma összetételét Drosophilában, annak sejten belüli eloszlását és lehetséges kölcsönható partnereit. A Drosophila spermatogenezisének vizsgálata által feltárt molekuláris mechanizmusok és fehérjék segíthetnek megérteni a sejtek differenciációjához szükséges evolúciósan konzervált folyamatokat, melyek a humán spermatogenezis folyamatának részletesebb megismeréséhez is vezethetnek.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
A jelölt legyen motivált, rendelkezzen alapvető jártassággal molekuláris biológiai és biokémiai technikákban. Elvárás a tudományos szakirodalom olvasása és értelmezése.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )