Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lipóczki Ákos
New Craft - Tárgyalkotás a 21. században

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
iparművészet
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Lipóczki Ákos
helyszín (magyar oldal): Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, 1121 Bp, Zugligeti út 9-25.
helyszín rövidítés: MOME


A kutatási téma leírása:

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskolájának képzésben a témahirdetés során a „New Craft” irányzat definiálását, a digitális tárgyalkotás képviseletét tűzöm ki célul. tűzöm ki célul.

A 21. században környezetünk egyre erősebb virtualizálódása, tárgyi kultúránk materiális formából a digitális formába történő átalakulása óriási kihívást jelent a hagyományos kézműves tradíciókon alapuló tervezőművészet felé. A kézműves tradíciókon alapuló, tárgyi környezetünk kialakításáért felelős tervezőművészeti ágak Európa szerte átalakulóban vannak. Az új típusú megközelítések (lásd New Craft) csak akkor válhatnak hitelessé, ha a századunk kihívásaira reagálni és reflektálni tudnak. Az egyik legaktuálisabb kihívás a tárgyi és a virtuális világ közötti kétirányú átjárhatóság megteremtése a digitális, intelligens technológia és a craftmanship ötvözésével.

Témavezetői szándékom, hogy oktatói és szakmai munkámmal hozzájáruljak egy nívós magyar tárgyalkotó közösség felépítéséhez, mely hazai és nemzetközi szinten képviseli, közvetíti a tradicionális mesterségbeli tudásokat kortárs tervezői szemlélettel ötvöző, korunk aktuális kihívásaira fókuszáló tárgyalkotó szemléletet.

Tematikai vázlat:
A 21. tárgyalkotás kortárs törekvéseinek felmérése hazai és nemzetközi viszonylatban. A New Craft szemlélet sajátosságainak kutatása.
Kapcsolatfelvétel hasonló profilú európai kutatólaborokkal.
Kísérleti, tudományos, technikai, technológiai innovációkhoz kapcsolódó tárgyalkotó kutatási/tervezési program előkészítése.

21. század információs és technológiai társadalmának kihívásaira reagálva a digitális és az analóg világ metszéspontjainak vizsgálata. A konklúzió alkalmazása a mestermunka tervezési folyamatában.

A kutatási/tervezési program kidolgozása.
Az alkalmazott kutatási munka eredményeinek és a projektalapú mestermunka a közvetlen piac hasznosíthatóságának felmérése, melyekre további kutatómunka, start-up vállalkozások és egyetemi spin-off cégek épülhetnek.
A kutatási/tervezési program befejezése.

Mestermunkával kapcsolatos előzetes elképzelés:
Olyan alkalmazott kutatáshoz kapcsolódó, projektalapú mestermunka készítése, ami a következő kérdésekre keres választ:

1. Milyen jövője lehet a tradicionális mesterségbeli tudásokat kortárs tervezői szemlélettel ötvöző, korunk aktuális kihívásaira fókuszáló, innovatív anyagokat / technikákat / technológiákat használó tárgyalkotó szemléletnek?

2. Hogyan tud a kézművesség evolúciója úgy folytatódni egy digitális világban, hogy nem veszti el értékeit?

3. Hogyan tud a kézművesség materiális érzékenysége átemelődni, áthangolódni egy anyag és forma független, komputeralapú tervezési és kivitelezés során?

4. Hogyan lehet a materiális világból átugrani a digitális felületre, a digitális világból materiális formába, hogy az ne pusztán a kivitelezés minőségéről, gyorsaságáról, hanem egy új tervezői, alkotói szemléletről tegyen tanúbizonyságot?

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-06-02


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )