Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tóth Gergely
Az integrált lábnyomszámítás problémái és lehetőségei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Kaposvári Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Tóth Gergely
helyszín (magyar oldal): Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem - Kaposvári Campus
helyszín rövidítés: MATE


A kutatási téma leírása:

Az ökológiai lábnyom (röviden ökolábnyom vagy ÖL) egy globális hektárban (gha) kifejezett érték, ami megmutatja, mekkora földterületre van szüksége egy társadalomnak fogyasztásához, s megtermelt hulladékai, szennyezése elnyeléséhez. Az ökolábnyomot a kanadai William Rees professzor, s svájci doktorandusz tanítványa, Mathis Wackernagel dolgozták ki az 1990-es évek elején. Utóbbi 2003-ben megalakította és ma is vezeti a Global Footprint Network-öt (GFN), ami az ökolábnyom adatok fő kiszámítója és terjesztője. Wackernagel a Google Tudós adatai szerint 59-es Hirsch indexével világ legidézettebb kutatója a ’mérések’ területén, de a ’társadalmi változás’ kategóriában is bronzérmes.
Az ÖL rendkívüli nemzetközi elismertségre tett szert, s ma már a fő alternatív indikátornak számít a GDP-vel szemben. Az ÖL divatot teremtett: ma már beszélünk a termékek vízlábnyomáról, melyet literben, s a karbon lábnyomról, melyet CO2 egyenértékben mérünk. Utóbbi a nagy cégek számára több országban kötelező része az ún. nempénzügyi jelentéseknek. A legérdekesebb új felvetés azonban egy magyar kutatótól, Kocsis Tamástól származik, aki kidolgozta az ún. égi lábnyom koncepcióját. Az égi lábnyom az Ehrlich-Holdren féle IPAT egyenletből kiindulva a boldogság nem anyagi dimenzióit számszerűsíti, azaz boldogsághatékonyságnak is nevezhető.
Az utóbbi években megnőtt a „lábnyom-család” közös kiszámítása iránti igény (Galli 2012, Fan 2013, Silva 2017). Kutatásunkban ezen az új vonalon kísérletet teszünk egy olyan összesített adattábla kidolgozására, mely alapján bottom-up módszerrel kiszámítható lesz egy-egy jól lehatárolható régió illetve lakosainak öko-, víz-, karbon- és égi lábnyoma. Kidolgozzuk az ábrázolás legkézenfekvőbb módját, esetleg klaszterbe soroljuk a lakosságot a lábnyomok alapján. Egy vagy két kistérségen / településen teszteljük a módszert. A kutatás fő kérdése az alulról-felfelé történő integrált lábnyomszámítás megvalósíthatósága és megbízhatósága egy település és vonzáskörzete, vagy lehatárolható kisrégió esetén.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )