Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gőcze István
A hadtudomány tudományelméleti kérdéseinek változása a 20. század második felétől. Paradigmaváltás vagy mégsem?

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
hadtudományok
Hadtudományi Doktori Iskola

témavezető: Gőcze István
helyszín (magyar oldal): Hadtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: HDI


A kutatási téma leírása:

A 20. század második felétől bekövetkezett politikai, biztonságpolitikai, gazdasági, társadalmi és nem utolsósorban haditechnikai változások jelentős kihívásokkal állították szembe a hadtudományt, illetve a diszciplína fejlődésével, valamint jövőjével kapcsolatos kérdéseket.
A hadtudomány egyik alapvető fundamentuma a hadelmélet az emberi ismeretek specifikus területe, sajátos társadalomtudományi elmélet. Ebben tükröződik a katonai mű-veletek elméletének, a hadügy jelenségeinek, folyamatainak objektív dialektikája; azaz a jelenségeket összefüggéseikben, kölcsönhatásaikban, fejlődésükben, ellentétjeik és el-lentmondásaik keletkezésében, a mennyiségi változások minőségiekbe való átcsapásában kell vizsgálnunk a tagadás tagadása alapján. A fejlődést az ellentétek harca és egysége eredményezi. A téma keretén belül ez vizsgálható és értékelhető a hadtudomány (a hadelmélet) tekintetében is, mert a hadügy szakadatlanul fejlődik, ezért a hadügy objektív folyamatait visszatükröző hadtudománynak is fejlődnie kell. Ellenkező esetben az elavult tételek, amelyek bizonyos feltételek között győzelemre vezették a haderőt, más feltételek között a vereség egyik okává válhatnak, vagyis saját ellentétükbe csap-hatnak át. Mindezek alapján nyilvánvaló, hogy a 2. világháborút követő időszak fegyveres műveletei, konfliktusai egyre bonyolultabbá, komplexebbé váltak, folyamatosan változtak, változnak. Ennek egyik alapvető és meghatározó kiváltó oka, de egyben eredménye is a hadtudomány fejlődése.
A lezajlott konvencionális, illetve nem konvencionális háborúk, fegyveres konfliktusok, továbbá az új (és egyben régi) hadviselési módok megjelenésének értékelésével kielemezhetők az elszenvedett kudarcok, továbbá az elért sikerek okai, továbbá feltár-hatók a hadtudomány kutatási tárgyában ‒ a 20. század második felétől ‒ bekövetkezett változások, a 21. századi kihívásokra adható hadtudományi válaszok; továbbá a tudomány és a technika fejlődéséből fakadó hadtudományi „reakciók”. Mindezek tükrében napjaink modern hadviselésének elveit, rendszerismérveit elemezve értékelhető a hadtudomány változásának kérdésköre, főleg a paradigmaváltás bekövetkeztének lehetősége a hadtudományban.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-06-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )