Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A limbikus struktúrák, és az azokat beidegző mesolimbikus dopaminergiás rendszer szerepe a tanulási folyamatokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Péczely László Zoltán
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

Kutatásaink célja a limbicus struktúrák, és az azokat beidegző mesolimbicus dopaminerg rendszer tanulási folyamatokban játszott szerepének a tisztázása. Az általunk vizsgált struktúrák közé tartozik a prefrontalis kéreg, a hippocampus, a nucleus accumbens, az amygdala és a ventralis pallidum, valamint az ezeket a struktúrákat dopaminerg rostokkal ellátó ventralis tegmentalis area. Megközelítésünk többszintű: vizsgáljuk egyrészt az egyes agyterületeken a dopamin receptorok aktivációjának, illetve gátlásának hatását, másrészt a mesolimbicus dopaminerg rendszer más transzmitter-rendszerekkel történő kölcsönhatását, valamint az egyes agyterületek egymásra gyakorolt hatását. Kísérleteink során elektrofiziológiai és neurofarmakológiai technikák kombinálásával, altatott, illetve éber, szabadon mozgó állatokon vizsgáljuk különböző neurofarmakonok, elsősorban dopamin agonisták és antagonisták hatását a fentebb említett agyterületeken, különböző tanulási-magatartási paradigmákban. Ezen utóbbiak közé tartozik a térbeli tanulás vizsgálatára használt Morris-féle úsztatási teszt, a büntetéses tanulást vizsgáló különböző elhárító szituációk, valamint a beadott anyagok jutalmazó, illetve büntető hatásának vizsgálatára alkalmas helypreferencia paradigma, etc. Vizsgálatainkat hím Wistar patkányokon végezzük, a kanülöket, valamint az elektródát sztereotaxikus műtéti technika segítségével implantáljuk a célterületre. Kutatásainkban nagy hangsúlyt fektetünk a különböző magatartási paradigmák megfelelő kombinálására, a magatartási és elektrofiziológiai adatok matematikai analízisére, mely a kísérleti eredmények mélyebb értelmezését teszi lehetővé. Leleteink hozzájárulhatnak az antipszichotikumként használt D2 dopamin receptor antagonisták pontos szerepének jobb megértéséhez és terápiás jelentőségük tisztázásához.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )