Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Botz Lajos
A nem kereskedelmi klinikai vizsgálatok innováció menedzsmentje

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszertudomány Doktori Iskola

témavezető: Botz Lajos
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

Az Egyetemeknek vállalkozó egyetemmé kell válniuk, tehát olyan kutatási folyamatokat kell kialakítaniuk, amely képessé teszi őket arra, hogy a társadalmi innovációt szolgálják, valamint ellássák a regionális katalizátor szerepüket. Ezen cél érdekében fejlesztendő terület az orvostudományi alapkutatásoknak, klinikai fejlesztéseknek a hasznosításig történő eljuttatásának felgyorsítása. Hazánkban az egyetemi szempontokon túl a nem szponzorált gyógyszervizsgálatok szerepének fontosságát, számuk növelésének szükségességét támasztja alá az is, hogy a kereskedelmi gyógyszervizsgálatok száma sem növekszik az utóbbi években a korábbi ütemben. A vizsgálóhelyek (kórházak, klinikák) az orvostudományi és humán klinikai vizsgálatok területén csak kisebb fejlesztéseket és szervezeti fejlődést tudnak felmutatni az elmúlt évtizedekben, a gyártókkal és vizsgálatszervezőkkel szemben. A magyar klinikai kutatás helyzetének áttekintése azt mutatja, hogy a nem kereskedelmi vizsgálatok Magyarországon kis számban, és rendszerint egy-egy centrumban történnek. Ennek egyik oka lehet az, hogy nincs működőképes modell az intézményi menedzsmentre vonatkozóan.
A projekt célja, hogy a nem szponzorált klinikai vizsgálatokra kiterjedő általános nemzetközi kitekintéssel megvizsgálja, hogy melyek azok a fejlesztendő területek, melyekkel növelhető lenne a nem szponzorált klinikai vizsgálatok száma, majd a a hazai egyetemi innovációs folyamatok áttekintése, különösen a nem szponzorált klinikai vizsgálatokra vonatkozóan. Ez magában foglalja: (a.) más típusú kutatási eredmények (szellemi termékek) innováció menedzsmentjével való összehasonlítás (más innovációval foglalkozó magyar egyetemek gyakorlatát megvizsgálva).; (b.) a beazonosított területek értékelése magyarországi vizsgálóhelyeknél, (c.) a hazai és helyi nem szponzorált klinikai vizsgálatok (mint pilot projektek) értékelése. A folyamat menedzsmentet tartalmazó munka kiterjed: (a.) a nemzetközi eredmények összegzése és a hazai átültethetőség szempontrendszerének kidolgozása; (b.) innovációs gyakorlat bemutatása a hazai felsőoktatási környezetben; (c.) a gyakorlat és szabályozás bemutatása immáron leszűkítve a nem szponzorált klinikai vizsgálatokra (előnyök, hátrányok).

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )