Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Póczik Szilveszter
Politikai erőszak és emberiesség elleni bűncselekmények áldozatai és az áldozatok védelme

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
katonai műszaki tudományok
Biztonságtudományi Doktori Iskola

témavezető: Póczik Szilveszter
helyszín (magyar oldal): Óbuai Egyetem - Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar - 1081 Budapest, Népszínház utca 8.
helyszín rövidítés: ÓEBGK


A kutatási téma leírása:

Világunkban mindmáig jelentős szerepet játszik a politikai erőszak. A belháborúk során nagy számban követnek el emberiesség elleni bűncselekményeket, amelyek a nemzetközi jog szerint nem évülnek el. Az ilyen politikai indíttatású bűncselekmények áldozatai külön védelmet igényelnek, hiszen áldozattáválásuk következtében családjuk, és tágabb társadalmi környezetük is áldozattá válik, valamint olyan jelentős társadalmi károk keletkeznek, amelyek helyreállítás csak több nem nemzedék áldozatos munkájával pótolható. Jó példa erre a ruandai polgárháború és az háborús során elkövetett népirtás. A jelenség azonban nem egyedi, különösen a polgárháborúk és törzsi háborúk területén inkább gyakorinak mondható. Különösen veszélyeztettek a bukott államok népességei. A nemzetközi jog és nemzetközi bíróságok ezeket az eseményeket megelőzni nem tudják, csak reaktív módon foglalkozhatnak az eseményekkel és a bűnelkövetőkkel. Az áldozatvédelem lehetőségei rendkívül korlátozottak. Fontos szerepet játszanak ebben a nemzetközi civil szervezetek is. A 2015-ben kezdődött nemzetközi migrációs válság mögött is háborúk és népirtások és üldöztetés állt. Eben a tekintetben különös figyelmet érdemel Afrika is, amelynek népességeit a gyors fejlődés ellenére továbbra is veszélyeztetik a polgárháborúk és a törzsi összeesküvések. Az ilyen politikai kockázatok kezelésében fontos szerepet például az afrikai és Afrikán kívüli nemzetközi szervezetek, de az ENSZ és EU, valamint a NATO is, ahogy ezt például Afganisztánban láttuk. Az áldozatvédelemnek technikai és technológiai előfeltételei is vannak. Az alkalmazható műszaki és személyzeti igények és eszköztár felmérése, fejlesztése kiemelkedően fontos mind a nemzetközi jog, mind pedig az államok belső jogi fejlődésének szempontjából.

Célkitűzések:
A projekt célja bemutatni és elemezve ismertetni az emberiesség elleni bűncselekmények oki és szerkezeti vonatkozásait valamint a nemzetközi közösség ezekre adott reakcióit. A reakciók természetesen nem csak jogszövegekben öltenek testet, hanem konkrét áldozatvédelmi intézkedésekben, amelyek egyebek között a békefenntartó és béketeremtő műveletek fontos elemét képezik. A kutatás feltárni az áldozatvédelem jogi, és műszaki feltételeit az eltérő geográfiai, szociális és biztonságpolitikai környezetekben, kitekintéssel regionális és globális politikai környezetre. Az áldozatokkal kapcsolatos munka nagy szociális felelősséget ró az államokra és civil szervezetekre. A velük kapcsolatos munka megszervezése önmagában is interdiszciplináris és interszekcionális ismereteket igényel mind egyéni, mind közösségi szinteken. Az áldozatokkal kapcsolatos felelősségvállalásnak jelentős pénzügyi vonzatai is vannak. A személyi és anyagi károk reparálása rendkívül hosszú időt vesz igénybe és súlyosan hátráltatja e régiók társadalmi és gazdasági fejlődését, beleértbe a globális rendbe történő beilleszkedését, konzerválja az elmaradottságot, a népcsoportok egymással szembeni félelmeit és ellenséges érzelmei. Az egyes országokban kialakított módszertanok azonban nemzetközi összehasonlítást és értékelést tesznek szükségessé.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:

Nemzetközi adat- és információgyűjtés, szakirodalom feldolgozása, összehasonlító elemzés, empirikus terepmunka
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

Átfogó ismeretek szerzése és közreadása, új összefüggések feltárása az adott területen

előírt nyelvtudás: angol és/vagy középfok (B2)
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )