Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Chandler Nicholas
Komplexitás a menedzsmentben: a túlzott leegyszerűsítések helyett valóságközelibb nézőpont

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Chandler Nicholas
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

Több menedzsment tanulmány figyelmen kívül hagyja a vállalkozások összetettségét. Számos helyen a nagy, komplex szervezeteknek valószínűleg nincs homogén kultúrájuk, egyetlen filozófiájuk vagy egységes vezetési stílusuk. Mégis sok tanulmány, miközben elemzi ezeket a nagy szervezeteket, egyetlen kultúratípust határoz meg. A meghirdetett kutatási téma kapcsán azzal az előfeltevéssel élünk, hogy a vállalkozások mindegyike egy kis, önálló világot alkot, mégpedig hasonló jellemzőkkel, ideértve a szubkultúrákra, ellenkultúrákra és széttagoltságokra vonatkozó jellemzőket. Az erre a témára vonatkozó területek közül a kutatás a következő kérdésekre keresi a választ:
1. Milyen egyedi jellemzőkkel bírnak, mennyire széttagoltak a szubkultúrák egy adott iparág szervezetein belül?
2. Hogyan befolyásolta a távmunka a szubkultúrák kulturális határait és széttagoltságát?
3. Vajon minden szubkultúra ellentétes a szervezeti kultúrával, vagy – éppen ellenkezőleg – versenyelőny forrása lehet?
4. Hogyan lehet azonosítani a szubkultúrákat a szervezetekben (különböző módszertanokat tesztelve)?
5. A távmunka foglalkozási szubkultúrája: a pandémiához hasonló válságok hogyan befolyásolják a kulturális egységet?
A szubkultúrák témája mindeddig nem volt a kutatások előterében, mivel olyan szervezeti komplexitást feltételez, amely felülír számos korábbi tanulmányt, amelyek túlságosan leegyszerűsítették az emberek hozzáállását és a különbözőség iránti vágyukat.
Világszerte növekvő széttagoltság tapasztalható, így a téma eredetiségének és az aktuális globális eseményekhez való kapcsolódásának együttes kutatása növeli annak nemzetközi jelentőségét.

Tanulási eredmények:
1) Ismeretek: Minőségi és mennyiségi módszerek a szervezeti kultúra szubkulturális szintű elemzésére. A kultúra szempontjainak megkülönböztetése (pl. Értékek, normák, feltételezések, észlelések). A szubkulturális formáció alapja mind a belső, mind a külső környezet szempontjából.
2) Készségek: Elemzés és problémamegoldás (Definiáljon egy problémát és azonosítsa a lehetséges okokat, empirikus tanulmányokon alapuló érveket alkosson, előrejelezze a lehetséges problémákat, önálló következtetések formálása és védelme, kutatási tervek és modellek kidolgozása, a kutatómunka akadályainak leküzdése); Projektmenedzsment és -szervezés (kutatási projekt kezelése elejétől a végéig, SMART célok, feladatok és ütemtervek meghatározása és kitűzése); Információkezelés (források keresése és azonosítása, nagy mennyiségű adattal rendelkező adatbázis létrehozása a forrásokról és eredményekről, kutatási eszközök és racionális módszer kidolgozása az adatok elemzésére, etikai kutatási protokollok betartásával); Önmenedzsment (időgazdálkodás, elszántság, határidőkig történő munkavégzés, alkalmazkodás a változó körülményekhez, munka felügyelet nélkül); Írásbeli és szóbeli (készítsen világos, logikus, jól felépített írásos anyagokat, szóbeli előadásokat, kutatási dokumentumok írását, pl. Absztrakt, cikk, könyvfejezet, összefoglaló, értekezés, fogalmak és érvek elmagyarázása mind a szakértők, mind a nagyközönség számára), kritikai gondolkodás, Racionális érvelés.
3) Várható eredmények: Részvétel nemzetközi konferenciákon, minőségi cikkek mind a nemzeti, mind a nemzetközi folyóiratok számára, eredeti megállapítások a publikálásra, az elméletek, módszertanok és empirikus tanulmányok kritikus alkalmazásának képessége a hallgató tanulmányi területének aktuális és lényeges kérdéseinek kezelésére.

előírt nyelvtudás: angol

Jelentkezési határidő: 2022-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )