Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nyakas Csaba
Aktív és passzív testedzés: elesések és demencia prevenció, valamint koragyermekkori mozgászavarok kezelésére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Nyakas Csaba
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A testedzések két csoportra oszthatók: 1) aktív, amikor a testedzést végző személy a testmozgások felépítését aktív módon hozza létre (gyaloglás, futás, úszás, torna, stb.), és 2) passzív, vagy legalábbis „passzívnak” nevezhető, amikor a testmozgásokhoz szükséges energia eszközös úton kívülről érkezik a szervezetbe (pl. elektromos, elektromágneses vagy mechanikus energia formájában). Ilyen módon az izommozgáshoz és a test egyéb sejtjeinek fokozott működéséhez külső energiát hasznosítunk, mintegy pótoljuk a szervezeten belüli energia kiesését vagy csökkenést. A külső energia hozzáadása szükséges pl. időseknél elesettségük esetén, vagy sérülések után (bármely életkorban) a terápiás immobilitás kompenzálására. Továbbá a célzott külső energia bevitel számos betegség gyógyításában már használatos, eszközös terápia formájában (több száz megbetegedés). A passzív eszközös testedzés két formáját alkalmazzunk jelenleg, mivel ezekhez készülékek állnak rendelkezésünkre. Széleskörű tapasztalataink vannak már a pulzáló elektromágneses-tér kezelés (p-EMFS) alkalmazásában egészséges időseken és gyermekkori mozgásszervi zavarok eseteiben (pl. Duchenne és SMA betegségek). A másik passzív mozgás-kezelési forma a test/testrészek mechanikai vibrációjának alkalmazása. Állatkísérletek is rendelkezésre állnak mindkét kezelési eljárás biológiai és élettani hatásmechanizmusainak vizsgálatára. Az állatkísérletes kutatások már hosszú évek óta kötődnek nemzetközi kapcsolatokhoz és együttműködésekhez is (pl. Groningeni Egyetem, Hollandia). Ezzel az egyetemmel Erasmus kutatási kapcsolata van az Egészségtudományi Karnak, így az érdemes hallgatók külföldre is utazhatnak. A passzív jellegű testedzés alkalmazásának kiemelt célja elsődlegesen az idősek kezelésében jelentkezik. Az időskori megbetegedések közül, melyek a mozgás-képességet jelentősen gátolják a sarcopenia (izomsorvadás) emelhető ki, mely jelentős izomerő csökkenéssel és számos anyagcsere megbetegedéssel jár együtt. Két következményes kóros állapot került a kutatásaink középpontjába, az egyik az elesések gyakoriságának fokozódása, és a másik a kognitív teljesítmények leépülése, végső soron a demencia kialakulása. Az idősek egészségi állapotának romlása kiemelt módon csökkenthető a megfelelő fizikai aktivitás és a kiegészítő célzott táplálkozás segítségével. Mind a fizikai aktivitás, mind az időskori táplálkozás alkalmazásának kidolgozása a jelen témához kapcsolódik és folyamatos kutatási tevékenységet igényel. A gerontológiai-geriátriai kutatások szorosan kapcsolódhatnak a Rókus Kórházhoz is, ahol újonnan létrehozott Geriátriai Klinika működik. Ez a lehetőség szélesítheti a karon belüli interaktív kutatásokat is.


Jelentkezési határidő: 2022-03-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )