Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Zoltán Zsolt
Fénytörési hibák és azok kezelése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Nagy Zoltán Zsolt
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Fénytörési hibák
A jó látás minőséghez hozzátartozik a fénytörési hibák teljes korrekciója, amely történhet szemüveggel, kontaktlencsével és refraktív sebészeti módszerekkel. Alapvizsgálatként a komputeres szemvizsgálat a legelterjedtebb, azonban a gép által végzett vizsgálat eredményét minden esetben fel kell próbálni próbakeret formájában a szubjektív látóélesség ellenőrzéséhez.
A kontaktlencse számos páciensek jelent megoldást, azonban a higiénés viszonyok be nem tartása látást korlátozó és veszélyeztető elváltozásokhoz vezethet. Akik nem szeretnének a mindennapi életben szemüveget, vagy kontaktlencsét hordani, refraktív sebészeti módszer segítségével megválhatnak a szemüveges korrekciótól. Az indikáció és a lehetőségek összhangba hozása biztosítja a tartós és megelégedést biztosító műtéti eredményt. A refraktív sebészeti kezelési lehetőségeket meghaladó dioptria értékek esetén a szemlencse eltávolítása és a szem törőerejének műlencsével történő pótlása hozhatja meg a kívánt eredményt. A hagyományos hályog műtétek során alkalmazhatunk egyfókuszú és több fókuszú (multifokális, vagy prémium) műlencse típusokat.
A PhD hallgatók ismereteket szereznek a korrekciós lehetőségekkel, kontaktlencse viselés eredményeivel és potenciális szövődmény lehetőségeivel, továbbá azok kezelésével kapcsolatban. A legújabb refraktív sebészeti eljárások, azok kezelési határai és a hályog sebészet alapjai is ismertetésre kerülnek, azok eredményével egyfókuszú és multifokális műlencse típusok kapcsán.
A megfelelő eredmények eléréshez tisztában kell lenni a szem alacsonyabb és magasabb rendű aberrációival, azok mérésének lehetőségével és a mérési módszer refraktív sebészeti felhasználási lehetőségeivel. Természetesen ugyenezen szempontok érvényesek a hályogsebészeti módszerek kapcsán is.
A műtéti módszerek közül ismertetésre kerülnek a refraktív sebészeti műtétek: PRK, LASIK, LASEK, femto-LASIK, PTK, valamint a szemlencse műtétek típusai és annak története az ókortól – napjainkig. A legújabb módszer a phacoemulsificatio mellett a femtoszekundumo lézerek alkalmazása jelentős teret hódított a szemészeten belül. A különböző sebészeti eljárásokkal elérhető eredmények, szövődmény lehetőségek is ismertetésre kerülnek. A résztvevők betekintést kapnak az űrkutatás során feltalált optikai mérési (aberrometria) lehetőségekről, azok szemészeti hasznosításáról, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeiről a szemészeti diagnosztika és ellátás során.


Jelentkezési határidő: 2022-03-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )