Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Illés
Új lehetőségek a keratoconus korai formáinak diagnosztikájában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács Illés
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Bevezetés: Az utóbbi időben növekszik a szaruhártyán végzett refraktív beavatkozások száma. Az egyik legsúlyosabb és megfelelő elővizsgálattal kiszűrhető posztoperatív szövődmény a műtét utáni szaruhártya ektázia, mely akár a látás elvesztéséhez is vezethet. Ennek a szövődménynek a leggyakoribb oka a keratoconus szubklinikai, nehezen diagnosztizálható formáinak a jelenléte már a műtét előtt. a tervezett kutatásban vizsgáljuk a keratoconus korai formáinak diagnosztikai lehetőségeit újabb képalkotó módszerekkel, a klinikai tünetek megjelenése előtt. A kutatás eredményeképpen újabb ismereteket szerezhetünk a keratoconus korai formáinak felismerésével kapcsolatosan, így az értintettek számára időben történő adekvát kezeléssel jobb látóélesség és életminőség biztosítható, továbbá elkerülhető a refraktív beavatkozások helytelen indikálás.
Célkitűzés: a mérések megbízhatóságának (megismételhetőségének) vizsgálata keratoconus és kontroll csoport mindkét szemén; a szaruhártya vastagságának és törőerejének kvantitatív és morfológiai vizsgálata a keratoconus és kontroll csoport mindkét szemén; a szaruhártya vastagságának és törőerejének kvantitatív vizsgálata az életkor és egyéb rizikófaktorok függvényében a keratoconus és kontroll csoport mindkét szemén; a szaruhártya alaki eltérései okozta fénytörési hibák vizsgálata a keratoconus és kontroll csoport mindkét szemén; a szaruhártya alaki eltérései okozta magasabb rendű hullámfront eltérések vizsgálata a keratoconus és kontroll csoport mindkét szemén.
A kutatás tudományos megalapozottságát alátámasztó irodalmi hivatkozások megjelölése: Mas Tur V, MacGregor C, Jayaswal R, O’Brart D, MaycockN. A review of keratoconus: Diganosis, pathophysiology, and genetics. Surv Ophthalmol. 2017;62:770-83.
A vizsgálat elrendezése: kontrollált keresztmetszeti, illetve követéses vizsgálatok.
A vizsgálat módszertana, megszervezése: A vizsgálatba a betegek bevonását, a Scheimpflug és hullámfront szenzoros méréseket a klinika cornea ambulanciáján vizsgált betegek közül tervezzük. A Scheimpflug és hullámfront vizsgálat ezen betegek rutin klinikai vizsgálatának része. A vizsgálatokat ETT-TUKEB engedély birtokában végezzük.
Bevonási kritériumok: a vizsgált alapbetegséggel rendelkező betegek (keratoconus), illetve egészséges refraktív műtétre jelentkező személyek; életkor > 18 év.
Kizárási kritériumok: rosszul kooperáló betegek, borús törőközegek (pl.: szaruhártya homályok, szürkehályog, üvegtesti vérzés), egyéb szemészeti társbetegségek.
Statisztikai módszerek: a mérések megismételhetőségét a releváns ismételhetőségi koefficiensek kiszámításával határozzuk meg mind a betegek, mind a kontroll egészséges személyek körében. Az alapbetegségeknek, illetve a kovariánsoknak a szaruhártya kvantitatív paramétereire kifejtett hatását egy- és többváltozós regressziós modellben vizsgáljuk. A kapott eredményeket korban és nemben illesztett, egészséges kontroll személyek adataival hasonlítjuk össze. A statisztikai analíziseket SPSS statisztikai elemző programmal végezzük.
Publikációs elvek: Vizsgálataink eredményeinek bemutatását nemzetközi kongresszusokon és impakt faktorral rendelkező folyóiratokban egyaránt tervezzük.


Jelentkezési határidő: 2022-03-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )