Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csanádi Zoltán
A jobb-és balkamra funkció vizsgálata konvencionális pacemaker terápia, His-köteg ingerlés és cardialis kontraktilitás moduláció esetén

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Laki Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Csanádi Zoltán
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Klinikai Központ, Kardiológiai Klinika
helyszín rövidítés: DEKK


A kutatási téma leírása:

Az optimális gyógyszeres terápia mellett is panaszos szívelégtelen betegek (HFrEF és HFmREF) betegek esetében eszközös kezelés jöhet szóba. Cardialis reszinkronizációs terápia (CRT) indikációját min. 3 hónapja beállított gyógyszeres kezelés ellenére fennálló NYHA II-III-(IV) panaszok, 35%-nál alacsonyabb ejekciós frakció (EF) jelenti, 150 ms-ot meghaladó, bal Tawara-szárblokk (BTSZB) morfológiájú QRS esetén. 120-150 ms közötti QRS időtartam, valamint non-BTSZB QRS morfológia esetében is szóba jöhet az implantáció, ugyanakkor a keskeny (120 ms alatti) QRS esetén a CRT ellenjavallt. Utóbbi betegeknél jön szóba a „cardiac contractility modulation” (CCM) kezelés. A módszer egy módosított pacemaker beültetését jelenti, melynek két jobb kamrai (JK) elektródája nagy amplitúdójú, QRS-szinkron ingerlést eredményez. Ez új kontrakciót nem okoz, helyette szisztole során a szívizomsejtek calcium koncentrációját növeli, a szívizom összehúzódás hatékonyságát fokozza, illetve diasztolé során a relaxációt elősegíti. Klinikai vizsgálatokban az eszköz hatékonyan javította a myocardium pumpafunkcióját, illetve mérsékelte a diasztolés diszfunkciót. A javulás először a septális myocardium-területeket érinti, majd ezt követően az egész bal kamrában reverz remodelling indul el. A humán 2-3. fázisú (FIX-HF) tanulmányok alapján a CCM beültetés javasolható optimális gyógyszeres terápián lévő 25-45% közötti EF-jú, NYHA II-III funkcionális stádiumú betegek számára. A klinikánkon CCM implantation átesett betegeket önkéntes jelleggel egy prospektív vizsgálatba vonjuk be, melynek célja a bal és jobbkamra (BK és JK) funkció, illetve ezzel összefüggésben a funkcionális kapacitás nyomon követése. A fent részletezett kritériumok alapján a vizsgálatunkba bevont betegek a CCM implantatio-t követően rendszeresen kardiológiai kontrollon esnek át: 2D és 3D echocardiographiaval a JK, BK és bal pitvari (BP) szisztolés és diasztolés funkcióját, míg életminőség-specifikus kérdőívekkel, 6 perces sétateszttel és spiroergometriával a funkcionális kapacitást ellenőrizzük, valamint rendszeres NT-proBNP meghatározást végzünk.
A CRT kezelt betegek ~40%-a nonresponder. CRT responderitás kritériumai nem egyértelműek, klinikánkon bevett gyakorlat szerint egy év alatt bekövetkező legalább 10%-os EF növekedés esetén beszélünk kielégítő CRT válaszról. Utóbbi esetben a gyógyszeres terápia optimalizációja, illetve a CRT beállítások módosításával elérhető életminőségbeli javulás, de számottevő mortalitási előny nem érhető el. A His-pacing a konvencionális pacemaker terápiához hasonló módszer, melynek során a JK elektróda a His-köteg régióba kerül elhelyezésre. A módszert külföldi centrumok széles körben alkalmazzák AV csomó ablatio előtt pitvarfibrilláló, szívelégtelen betegek kapcsán, megnyúlt AV idő és szívelégtelenség esetében (keskeny QRS-nél is), valamint AV-blokkos, csökkent BK funkciójú betegeknél. Emellett a His-ingerlés egyre nagyobb szerepet kap a CRT kezelés alternatívájaként, valamint megtartott BK funkciójú AV-blokkos betegek kapcsán is. A módszer előnye, hogy a szív saját ingerületvezető apparátusának közvetlen ingerlése révén csökkenti az intra- és interventriculáris disszinkróniát, így a QRS időtartamát is, keskeny kiindulási QRS esetében pedig azzal identikus pacemaker-vezérelt kamrai aktiváció érhető el. A nagy tanulmányok adatai alapján a His-pacing a CRT alternatívája lehet, hiszen hasonló indikációban az eredményei non-inferior-nak bizonyultak a CRT-hez képest. A CRT nonresponder betegek esetében gyakran jelentős reziduális disszinkrónia figyelhető meg, ennek mérséklése a BK funkció javulását eredményezheti. Ezért klinikánkon a CRT nonresponder betegek körében His-ingerlést tervezünk, melynek lényege, hogy a korábban beültetett BK elektróda meghagyása mellett a CRT JK elektródáját a His-régióba helyezzük át. A vizsgálatunkba bevont betegek esetében 2D és 3D echocardiographiaval a JK, BK és bal pitvari (BP) szisztolés és diasztolés funkcióját, míg életminőség-specifikus kérdőívekkel, 6 perces sétateszttel és spiroergometriával a funkcionális kapacitást követjük, emellett rendszeres NT-proBNP meghatározást végzünk.
Magas fokú AV-blokk miatt végzett pacemaker implantáció után a JK krónikus ingerlése a jó kiindulási BK EF ellenére a BK funkció romlásához vezethet, melyet pacemaker indukálta cardiomyopathiának (PICM) nevezünk, ugyanakkor a jelenség csupán a betegek töredékében alakul ki. Az utóbbi 10 évben számos tanulmány vizsgálta a tartós JK ingerlés káros hatásait a JK elektróda pozíciójának függvényében. A vizsgálati eredmények alapján a JK midseptális részének ingerlése haemodinamikailag kedvezőbbnek tűnik a csúcsi ingerléshez képest, ugyanakkor a mortalitási adatok és PICM előfordulási gyakorisága kapcsán az eredmények ellentmondásosak, a midseptális ingerlés egyértelmű előnye nem igazolódott. Jelentős klinikai tanulmány nem született arról eddig, hogyan befolyásolja a tartós JK ingerlés a JK funkcióját, illetve a különféle ingerlési helyek között milyen funkcionális különbségek vannak. A jelen kutatás egy önkéntes kettős-vak randomizált nyomon-követés végleges kétüregi pacemaker implantáción átesett betegek körében, akik tartós JK ingerlésre szorulnak magas fokú AV-blokk miatt. A vizsgálat célja a JK, BK és BP funkció vizsgálata 2D és 3D echocardiographiával, valamint a midseptális vs. csúcsi ingerlés hatásainak összehasonlítása a JK és BK funkciójára. Előzetes randomizációt követően a betegek felében aktív fixatios elektródát ültetünk midseptális pozícióba, felében pedig passzív, vagy aktív fixatios elektróda kerül a JK csúcsba fluoroscopia vezérelten, a pozíció validálása pedig 3D echo-val történtik. A betegek állapotát rendszeres elektrofiziológiai, illetve echocardiographia kontroll során követjük. 2D és 3D echocardiographiaval a JK, BK és BP szisztolés és diasztolés funkcióját, míg életminőség-specifikus kérdőívekkel, 6 perces sétateszttel a funkcionális kapacitást követjük, emellett rendszeres NT-proBNP meghatározást végzünk.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-11-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )