Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Számítógéppel támogatott fogászati diagnosztika módszerek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Nagy Antal
helyszín (magyar oldal): SZTE
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

Az arckoponya régiójának fő ellátási és diagnosztikai területei a fogászat és az arc-állcsontsebészet. A múlt század terápiás stratégiáit elsősorban olyan analóg eszközök határozták meg, melyek reprodukálni tudták az alsó fogazat pozícióját a felső fogívhez és az állcsontokhoz képest, illetve modellezték az állkapocsízület mozgását. Ezek az eszközök, melyeket artikulátoroknak hívunk, hosszú évtizedekig kielégítően kiszolgálták a terápiás és tudományos igényeket.
Az utóbbi évtized háromdimenziós radiológiai módszerei és az intraorális optikai szkennerek megnyitották az utat a számítógéppel támogatott tervezés előtt. A digitális modellek feldolgozásához szükség van az alap CAD funkciók kidolgozására és az automatizálási folyamatok megvalósítására.
A jelentkező feladata intraorális optikai szkenner és fogászati CBCT segítségével előállított felületekkel kapcsolatos eljárások megismerése után új matematikai modellek kidolgozása illetve algoritmusok fejlesztése, különös tekintettel az alábbiakra:
• Az állkapocs anatómiai forgástengelyének pontos meghatározása 3D mesh felszínek segítségével.
• Az állkapocs ízület legfontosabb működési dilemmájának vizsgálata: a terminális forgástengely versus instant forgási centrum. A probléma az, hogy létezik-e tisztán rotációs mozgás az ízület működése során, vagy minden esetben van transzlációs komponens?
• Olyan matematikai modell kidolgozása, amely lehetővé teszi a mandibula szimmetria/szimmetria vizsgálatát CBCT képek felhasználása esetén.
• A szimmetria viszonyok elemzése az alsó állcsonton és a középarc-koponyaalap dimenzióiban.
• Egyszerűsített anatómiai mérési módszerek összevetése volumen alapú mérésekkel.
• Az optikai szkennerek illesztési algoritmusainak hatékonyságvizsgálata és javítása.
• A jelölt feladata, Dr. Sáfrány-Fárk Árpád egyetemi tanársegéd segítségével, egy olyan eszköztár létrehozása is, amely SZTE Arc- Állcsont- és Szájsebészeti Klinikán meglévő módszereket automatizálja, integrálja a klinikai fogászati gyakorlatba és a digitális állcsont ortopédiai műtéti tervezési eljárásokba a következő szempontokat figyelembe véve:
o Egy intraorális szkenner alapú, nyílt forráskódú szoftverekre épülő digitális artikulátor rendszer megvalósítása
o Az alsó állcsont komplex anatómiájának egyszerűsítésére korábban kidolgozott grafikai módszerek automatizálása
o A pre- és posztoperatív eredmények kiértékelése és a tervezési pontosság javítása.
o Az optikai szkennerekkel megalkotott háromdimenziós felületek automatikus illesztése szegmentált CBCT felvételekre.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
C/C++/ Python jártasság, GPGPU ismeretek és korábbi orvosi képfeldolgozás során nyert tapasztalat előnyt jelentenek

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-03-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )