Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Multimodális műtéti előkészítés vizsgálata gasztroenterológiai kórképekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Fülöp András
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A daganatos megbetegedések előfordulása növekvő tendenciát mutat világszerte. A gastrointestinalis daganatok kezelése három pilléren nyugszik, úgy mint kemoterápia, radioterápia és a sebészeti kezelés. Az onkológia fegyvertár rohamos fejlődése ellenére többnyire továbbra is a tumorok sebészeti eltávolítása jelenti az egyetlen kuratív megoldást. Az utóbbi évtizedben lezajlott robbanásszerű sebésztechnikai, technológiai fejlődés ellenére, az onko-sebészeti beavatkozások morbiditása és mortalitása továbbra is magas. Egy nem régiben megjelent átfogó tanulmány alapján évente közel 4,2 millió ember veszti életét közvetlenül a műtét következtében. Így a műtéti beavatkozás - az ischaemias szívbetegség és a stroke után - a harmadik leggyakoribb haláloknak tekinthető. [1]

A műtéti halálozás jelentős részéért a betegek leromlott általános állapota, alultápláltsága, fokozott esendősége tehető felelőssé. Emellett a műtét - a daganatos alapbetegség „senyvesztő” hatásán túl - igen nagy mértékben igénybe veszi a beteg szervezetét, tovább fokozva annak sérülékenységét, a szövődmények kialakulásnak lehetőségét. A fentiekből következik, hogy a betegek műtéti előtti felkészítése elengedhetetlen az operatív, illetve onkológiai kimenetel javítása céljából. Egyszerűen fogalmazva, akárcsak egy marathóni futót, a beteget is szükséges a műtétre „trenírozni”.

Az utóbbi években egy új koncepció látott napvilágot néhány észak-amerikai és nyugat-európai onko-sebészeti centrum javaslatára: a betegek 3-6 hét alatt történő, szervezett program keretében zajló tudatos felkészítése a nagy hasi műtétre alapvetően megváltoztatja a műtétből való felépülés esélyeit. A koncepciót műtéti PREHABILITÁCIÓNAK nevezzük, mely három jólmeghatározott pilléren nyugszik: (1) a betegek tápláltsági-, (2) fizikai- és (3) mentális állapotának műtét előtti felmérésén, illetve lehetőség szerinti javításán. Jelenleg a prehabilitáció csak az utóbbi 1-2 év szakirodalmából ismert, Magyarországon még egyetlen egyetemi vagy kiemelt onko-sebészeti központban sem jutottak el a betegutak szervezésének ilyen magas fokára, hogy bevezethető legyen a mindennapi gyakorlatban.

Munkacsoportunk kisállat modell segítségével igazolta, hogy a major műtéti beavatkozások, mint a „kétlépcsős” májresectiok, a perioperativ stressz fokozása révén, jelentős mértékben károsítják a mitochondriumok képzését, illetve funkcióját. Ezáltal az energetikai háztartás felborulását eredményezik, növelve az egyedek sérülékenységét esetleges további noxákkal szemben. [2] További vizsgálatunk során igazoltuk, hogy a preoperatív testedzés e károsodott mitochondrium bioszintézist és funkciót képes javítani. [3] A fentiek alapján a preoperativ testedzés javíthatja a műtéti kimenetelt, ezáltal hozzájárulva a gyorsabb felépüléshez. A testedzés ez irányú hatásának, a mögöttes molekuláris, éllettani hatásmechanizmusnak azonban további vizsgálata szükséges.

Munkacsoportunk Közép-Kelet Európában elsők közt valósított meg komplex prehabilitációs porgramot a mindennapi klinikai gyakorlatban. Előzetes vizsgálataink alapján a többlépcsős előkészítés program hatékonyan csökkenti a colorectalis daganatban szenvedő betegek műtét előtti szorongását, illetve javítja az életminőségüket, fizikai teherbíróképességüket. [4] Ugyanakkor a prehabilitáció széles körű klinikai alkalmazásához, további, részletes vizsgálatok szükségesek.

A továbbiakban transzlációs kutatás keretében a prehabilitáció, elsődlegesen a testedzés hatásmechanizmusának vizsgálatát tervezzük különböző major sebészi beavatkozás vizsgálatára alkalmas kisállat modellekben. A tervezett preklinikai vizsgálatok a molekuláris, élettani hatások pontosabb megismerése révén lehetőséget teremtenek az alkalmazott módszerek további finomítására. A prekilnikai vizsgálatok mellett, a munkacsoport által kidolgozott prehabilitációs program további klinikai vizsgálatát tervezzük, szélesebb betegcsoport bevonásával. A vizsgálat lehetőséget teremt, a prehabilitációból leginkább profitáló betegcsoport feltérképezésre és ez által a módszer hatékonyságának növelésére.

A tervezett kutatás intézményi hátterét a Semmelweis Egyetem I. sz. Sebészeti és Interventiós Gasztroenterológiai Klinika, illetve az ott működő „Kísérlet Műtő” biztosítja.


1. Nepogodiev D, Martin J, Biccard B, et al. Global burden of postoperative death. The Lancet 2019; 393: 401.
2. Budai A, Horváth G, Tretter L, et al. Mitochondrial function after associating liver partition and portal vein ligation for staged hepatectomy in an experimental model. Br J Surg 2019; 106: 120-31.
3. Fard-Aghaie MH, Budai A, Daradics N, et al. The effects of physical prehabilitation: Improved liver regeneration and mitochondrial function after ALPPS operation in a rodent model. J Hepatobiliary Pancreat Sci 2021.
4. Fulop A, Lakatos L, Susztak N, Szijarto A, Banky B. The effect of trimodal prehabilitation on the physical and psychological health of patients undergoing colorectal surgery: a randomised clinical trial. Anaesthesia 2021; 76: 82-90.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )