Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Németh Tamás
Autoantitest-mediált betegségek patogenezisének vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Németh Tamás
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

HÁTTÉR
A saját antigének és az azokat felismerő autoantitestek immunkomplexeket képezve hoznak létre gyulladást egyes autoimmun betegségek esetében. Mivel a terápiában elérhető számos gyógyszer ellenére a gyulladás kontrollja nem minden esetben érhető el, szükség van újabb gyógyszeres támadáspontok azonosítására. Előzetes vizsgálataink felvetették, hogy egyes C-típusú lektin receptorok szerepet játszhatnak immunkomplex-mediált, neutrofil-függő gyulladásos folyamatokban.

CÉLKITŰZÉSEK
A jelen projekt során az alábbiakat tervezzük vizsgálni:
1.) A C-típusú lektin receptor Dektin-2 immunkomplex-mediált kísérletes modellekben betöltött szerepének azonosítása transzgénikus megközelítéssel
2.) In vitro neutrofil sejtválaszok detektálása Dektin-2-hiány esetén
3.) A C-típusú lektin receptor ligandjának azonosítása a folyamatokban

MÓDSZEREK ÉS KIVITELEZÉS
Egerek
A Dektin-2-hiányos, a KRN T-sejt receptor transzgént hordozó, valamint a NOD egereket egyedi szellőztetésű ketrecekben fogjuk tartani.

Kísérletes állatmodellek
A KRN T-sejt receptor transzgént hordozó egereket NOD állatokkal keresztezzük. A transzgén jelenlétét allélspecifikus PCR-rel határozzuk meg, vért a retroorbitális vénás plexusok punkciójával nyerünk. A K/BxN szérum transzfer arthritis kiváltásához intraperitoneális szérum-injekciót alkalmazunk, az ízületi gyulladás kialakulását és annak súlyosságát egy, a gyulladás makroszkópos jelein alapuló klinikai pontszám, valamint a bokavastagság mérésének segítségével követjük nyomon. Az epidermolysis bullosa acquisita kísérletes modellje során kollagén VII-ellenes antitestek szervezetbe juttatásával hozunk létre bőrgyulladást, melyet egy klinikai pontszám segítségével monitorozunk.

Neutrofil granulociták izolálása és aktivációja
Egér neutrofileket a csontvelőből Percoll gradiensen izolálunk. Immobilizált immunkomplex-felszín létrehozásához humán szérum albuminnal (HSA-val) vagy laktoferrinnel (LFR) és anti-HSA vagy anti-LFR antitestekkel fedjük a lemezeket. A sejtaktivációt követően létrejövő sejtválaszok közül a citokin-termelést ELISA-val, a szuperoxid-termelést citokróm c-redukciós teszt segítségével követjük, a zselatináz-leadáshoz zselatináz-zimográfiát használunk. A receptor ligandjának azonosításának céljából antitest-variánsokat hozunk létre.

VÁRHATÓ EREDMÉNYEK
Eredményeink új utat nyithatnak az immunkomplex-mediált betegségek kórfolyamatának megértésében és újabb terápiás támadáspontokat azonosíthatnak az autoimmun betegségek kontrolljához a jövőben.


Jelentkezési határidő: 2022-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )