Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Besenyő János
A taposóaknák és más hátramaradt, robbanásveszélyes háborús maradványok áldoza-tai-túlélői számára nyújtott segítségnyújtás jövőbeli perspektívái, különös tekintettel Ang

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
katonai műszaki tudományok
Biztonságtudományi Doktori Iskola

témavezető: Besenyő János
helyszín (magyar oldal): Óbudai Egyetem - Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar - 1081 Budapest, Népszínház utca 8.
helyszín rövidítés: ÓEBGK


A kutatási téma leírása:

A hátramaradt és fel nem robbant taposóaknák és más robbanásveszélyes háborús maradványok a mai napig veszélyt jelentenek a civil lakosság számára a világ közel hatvan országában. 1999 óta több mint 136,000 ember, többségük ártatlan civil, és közel egyharmaduk gyermek szenvedett aknák és más háborús maradványok miatt balesetet. Közülük (bár pontos adatok nincsenek), csupán mintegy 90 ezren élték túl, legtöbbször életre szóló sérülésekkel és következményekkel. Az áldozatok és/vagy túlélők számára történő azonnali és hosszú távú segítségnyújtás morális, humanitárius és jogi kötelezettség. A megvalósítás azonban számos akadályba ütközik, úgy mint az alulfinanszírozottság, az érintett államokban – így Angolában és Mozambikban is – általában jellemző alacsony gazdasági, szociális szektorbeli és infrastrukturális fejlettség. Mindehhez a jelenlegi koronavírus-járvány negatív hatásai is társulnak.
A nemzetközi közösség és az érintett államok számos stratégiát, cselekvési tervet és szabványt fogalmaztak meg a segítségnyújtás hatékonyabbá és minőségibbé tételére. A jövőbeli perspektívák azonban egyelőre kétségesek, és további folyamatos kutatást igényelnek, melynek eredményeiből a jelenleg is a területen zajló munka és erőfeszítések profitálhatnak.
Kutatási célok:

A kutatás célja a jövőbeli perspektívák elemzése Angola és Mozambik esetében, és a gyakorlati munka során hasznosítható következtetések megfogalmazása, különösen az alábbi kérdések vizsgálatával:
• Mennyire sikerül megvalósítani az új, 2020-ban elfogadott, az Áldozatoknak Tör-ténő Segítségnyújtásra vonatkozó (13.10-es) Nemzetközi Aknamentesítési Szabvány elemeit, valamint a 2019-ben megfogalmazott oslói cselekvési ponto-kat mint a segítségnyújtás terén a következő öt évben követendő prioritásokat?
• Milyen hosszú távú hatásai vannak a koronavírus-járványnak a segítségnyújtás biztosításában és a szükséges szolgáltatásokhoz való hozzáférésben?

Forrásként felhasználandóak az elérhető szakirodalmi anyagok (mint pl. állami, ENSZ, nemzetközi és helyi civil, az aknamentesítésben és segítségnyújtásban résztvevő szervezetek által készülő jelentések, tanulmányok, program- és projektértékelések, segítségnyújtási iránymutatások stb.), valamint szakértőktől és terepmunka esetén az áldozatok-túlélők egy csoportjától származó primer adatok és információk.

előírt nyelvtudás: angol B2; portugál B2
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )