Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Tamás
Rákhely Gábor
Bakteriofág terápia növényi patogén Xanthomonas törzsek ellen

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Rákhely Gábor
társ-témavezető: Kovács Tamás
helyszín (magyar oldal): SZTE TTIK Biotechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: SzTE


A kutatási téma leírása:

A bakteriofágok (fágok) a baktériumokat fertőző objektumok. Vannak olyanok, amelyek nem ölik meg a baktériumokat, ilyenek bizonyos fonalas fágok, de léteznek olyanok is, amelyek elpusztítják a gazdasejtet, ezek a lítikus fágok, A temperált fágoknak lítikus és lizogén életciklusuk van. A lítikus bakteriofágok kiváló jelöltek, mint antimikrobiális szerek, akár a növényvédelemben, élelmiszeriparban, vagy az egészségügyben, mert célzottan, környezetbarát módon képesek megsemmisíteni a káros baktériumokat.
A Xanthomonas arboricola pv. juglandis egy Gram-negatív baktérium, mely diófélék levél- és termékfoltosságát okozza. A baktérium megtámadja a leveleket, a diót, rügyeket és a fiatal ágakat. A Xanthomonas oryzae pv. oryzae a kórokozója a rizs elsődleges és nagyon ártalmas megbetegedésének, a bakteriális levélfoltosságnak, mely évente 50-80%-os terméskiesést okoz erőteljesen fertőzött területeken. A megbetegedések rézzel és/vagy antibiotikumokkal kontrollálhatóak, de ezeknek komoly környezeti hatása van, mely együtt a kezeléssel szembeni rezisztencia megjelenésével más irányú megoldásokra ösztönzi a kutatásokat.
A projektben izolálunk, illetve hagyományos módszerekkel és genomikailag jellemzünk Xanthomonas arboricola pv. juglandis-t és Xanthomonas oryzae pv. oryzae növényi patogén mikróbákat fertőzni/elpusztítani képes fágokat. Lítikus fágokat szelektáluk, ezek morfológiáját, gazdaspecificitását meghatározzuk és részletes, összehasonlító genomikai analíziseket végzünk. Fágkoktélokat állítunk elő agráripari alkalmazásokhoz. A fágok és a fágkoktélok használatát optimalizáljuk. Tanulmányozzuk a fág-gazda kölcsönhatásokat a fágrezisztencia kialakulásának lehetőségét és koevolúciós kísérletekkel új adaptált fágokat hozunk létre.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )