Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Székely Péter
Fedési kettős- és többes csillagrendszerek periódusváltozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
fizikai tudományok
Fizika Doktori Iskola

témavezető: Székely Péter
helyszín (magyar oldal): SZTE Kísérleti Fizikai Tanszék
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

A kettős- és többes csillagrendszerekben található csillagok tömegközéppont körüli keringési ideje különböző okok miatt változásokat mutathatnak, amit legkönnyebben a csillagfedések bekövetkezése között eltelt időkülönbségek révén figyelhetünk meg. Ezek a változások lehetnek valós vagy látszólagos változások, azonban a legtöbb esetben fizikai okokra vezethetők vissza. A komponensek közötti tömegátadás esetén például folyamatosan változó parabolikus trendet figyelhetünk meg a fedési minimumidőpontok változásában, míg periodikus változás esetén többféle jelenség is állhat a háttérben. Ilyenek lehetnek a csillagfoltok okozta torzulások a fedési minimumokban, a fény-idő effektus és az apszismozgás, amelyek mindegyike látszólagos periódusváltozást okoz, vagy a mágneses aktivitás hajtotta Applegate-mechanizmus, illetve a komponensek közötti dinamikai perturbációk, amelyek ténylegesen megváltoztatják a keringési időket. A fedési minimumidőpont-változások modellezésével fontos információkhoz juthatunk a rendszerben található csillagok fizikai és pályaparamétereiről, illetve a rendszerben megfigyelhető fizikai jelenségekről, így pontosabb képet kaphatunk az ilyen típusú rendszerek kialakulásáról és fejlődéséről egyaránt.

A témát felvett hallgatónak javasolt kutatási munkája során főként excentrikus fedési rendszerek fotometriai méréseken alapuló periódusvizsgálata lenne a feladata. Ez magában foglalja egyrészt már korábban is ismert objektumok meglévő adatainak új égboltfelmérő-programokból (pl. OGLE, ASAS-SN, TESS, stb.), illetve akár a későbbiekben végzett saját, távcsöves mérésekből származó adatokkal való kiegészítését, valamint az ezek alapján meghatározott fedési minimum-időpontok modellezését. Másrészt az említett égboltfelmérő-programokban talált újabb rendszerek hasonló vizsgálatát, amelyekről még nem született korábban ilyen a szakirodalomban. A vizsgálatok egyik célja a rendszerekben zajló apszismozgási ráták meghatározása, pontosítása, amelyek segítségével meghatározhatók a rendszerekben található csillagok átlagos belsőszerkezeti állandói, így indirekt módon betekintést nyújtanak ezen csillagok belső rétegeinek szerkezetébe, és méréseken alapuló gyakorlati információkkal szolgálnak a csillagfejlődési elméletekkel kapcsolatban. További célkitűzés lenne a rendellenesen lassú apszismozgást mutató rendszerek hasonló vizsgálata, illetve ezek komplex modellezése annak érdekében, hogy a jelenség magyarázatára a szakirodalomban felvetett korábbi teóriákat igazolhassuk vagy elvethessük.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
számítógépes ismeretek, programozási alapok

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )