Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Giricz Zoltán
Metabolikus elváltozások talaján kialakuló iszkémiás kardiovaszkuláris megbetegedések jelátviteli mechanizmusának és farmakológiájának kutatása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszertudományok Doktori Iskola

témavezető: Giricz Zoltán
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az iszkémiás szívbetegségek a vezető halálokok közé tartoznak Európában, ezen belül Magyarországon is. Ezért az iszkémia/reperfúziós károsodás következtében kialakuló infarktus mértékét csökkentő kardioprotektív stratégiák fejlesztése nagy jelentőséggel bír. Az endogén kardioprotektív mechanizmusok, mint például az iszkémiás posztkondícionálás (IPoC), ami egy olyan kardioprotektív eljárás, amely a reperfúzió kezdetén alkalmazott rövid koronária artéria elzárásokból áll, már sikerrel alkalmazták emberben is. Az kardioprotektív eljárások hatásfoka és az iszkémiás szívbetegségek kimenetele metabolikus elváltozásokban, pl. diabéteszben, hiperkoleszterinémiában, metabolikus szindrómában szenvedő betegek esetén rosszabb. Ezért a kardioprotektív eljárások mechanizmusának és metabolikus elváltozásokban való visszaállíthatóságának tanulmányozása kiemelkedő fontosságú.

Kutatási programunkban a kardioprotektív eljárások diabéteszben jelentkező csökkent hatékonyságának okát vizsgáljuk. Ezidáig a mitokondriális funkciót szívben csak kevés számú közlemény vizsgálta, melyek arra engednek következtetni, hogy az csökkent lehet diabéteszben, vagy inzulin rezisztenciában. Előzetes eredmények alapján az is feltételezhető, hogy a mammalian target of rapamycin (mTOR) útvonalnak, ami egy sejtszintű túlélési mechanizmusnak, az autofágiának a legfőbb szabályozója, az aktivitása diabéteszes szívben csökkent lehet. Az autofágia elengedhetetlen a jól működő mitokondriális populáció fenntartásához, mivel a hibás mitokondriumok mitofágia útján kerülnek eltávolításra. Mindemellett, diabéteszben megemelkedik a reaktív oxigéngyökök koncentrációja a szívben, ami szintén a hibás mitokondriális működére utal, feltételezhetően az elégtelen mitofágia miatt. Ezért ezekben a kísérleteinkben megvizsgáljuk, hogy a mitokondriális diszfunkció (megváltozott biogenezis, megemelkedett oxidatív stressz, csökkent mitofágia, megváltozott mitokondriális bioenergetika) közreműködik-e a kardioprotektív eljárások elvesztésében diabéteszben és hogy a mitofágia és az autofágia indukciója diabéteszben visszaállítja-e a kardioprotekció hatékonyságát. A projekt célkitűzései: (1) megvizsgálni, hogy diabéteszben az alap autofágia és mitokondriális funkció (biogenezis, oxidatív stressz, mitofágia, bioenergetika) csökkent-e; (2) megvizsgálni, hogy a megváltozott autofágia/mitofágia szerepet játszik-e a kardioprotekció elvesztésében diabéteszben és hogy a kardioprotekció helyreállítható-e az autofágia/mitofágia farmakológiai indukciójával. Ezzel megállapítjuk, hogy az autofágia/mitofágia indukciója a jövőben kardioprotektív terápiák alapját képezheti-e

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2021-10-18


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )