Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Makó András
A szélsőséges vízháztartási helyzetek hatása a talajszerkezetre és a talajok hidrofizikai tulajdonságaira

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
környezettudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Makó András
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A modern vízgazdálkodási tervezéshez és a környezetvédelemhez részletesen ismernünk kell a talaj hidrofizikai tulajdonságait (THT) (pl. a talaj víztartó vagy vízvezető képessége). A THT, a pórushálózat, a szerkezeti jellemzők és a talajdegradációs folyamatok közötti kapcsolatrendszer meglehetősen összetett és még nem teljesen ismert. E kapcsolatoknak a leírására irányuló kutatás ezért egyre fontosabbá válik, amennyiben a talajdegradációs folyamatoknak a talaj vízgazdálkodására gyakorolt hatásait kívánjuk számszerűsíteni. A doktori téma keretében:
1. Egy kiválasztott talajdegradációs folyamatnak (tartós vízborítás és/vagy gyakori száradási-nedvesítési ciklusok hatása) jól definiált fokozatait szimuláljuk a kiválasztott - fontosabb magyar talajtípusokat reprezentáló - aggregált mintákból készült mesterséges talajoszlopokon;
2. A különféle kezelések után műszeresen mérjük a talajoszlopok víztartó és vízvezető képesség függvényét;
3. A legmodernebb mérési technológiát is alkalmazó változatos fizikai, kémiai és ásványtani elemzéseket végzünk az eredeti talajmintákon és az elbontott, kezelt talajoszlopok mintáin.
A kutatás eredményei alapján pontosíthatóvá válik a talajalkotó komponensek mennyisége és minősége, a talajszerkezet, a talaj pórusméret-eloszlása és a THT közti összefüggések rendszere, melynek eredményeképpen:
• mélyebben megismerhetjük az egyes degradációs folyamatok talajfizikai hatásait;
• a fenntartható vízgazdálkodás kialakításához gyakorlati következtetéseket vonhatunk le a talajszerkezet megóvásával kapcsolatban.
Az elmúlt években egy OTKA pályázat (K 119475) keretében tökéletesítettük a talajszerkezet vizsgálati módszertanunkat (elsősorban az aggregátum-stabilitás mérés módszertanát), melyet sikeresen teszteltünk különböző adalékanyagokkal (pl. bioszénnel) kezelt talajok jellemzése során. Ugyanebben a projektben feltártunk kb. 60 reprezentatív talajszelvényt, begyűjtöttünk és elemeztünk kb. 250 féle talajmintát és felépítettünk egy un. „magyar Talajszerkezeti Adatbázist”. Ez az adatbázis különböző szerkezeti információkat tartalmaz és felhasználható többek közt a talajszerkezet és az egyéb talajtulajdonságok közti kapcsolatok leírására vagy talajszerkezeti információkat is tartalmazó új pedotranszfer függvények kifejlesztésére, melyek az eddigieknél pontosabb becsléseket nyújtanak a különféle vízháztartási vagy szennyezőanyag transzport modellek számára.
Eddigi kutatásaink során különféle talajdegradációs folyamatokkal foglalkoztunk (vörösiszap szennyezés; szerves folyadékokkal és felületaktív anyagokkal történő elszennyeződések; a talaj szerves széntartalmának hatása a talajfizikai tulajdonságokra, öntözés és szikesedés hatása, klímaváltozás hatása), vizsgáltuk ezek hatását a talajok vízgazdálkodási tulajdonságaira. Úgyszintén vizsgáltuk a különböző adszorpciós folyamatok hatását a kolloid részecskék töltésére és elektrokinetikai potenciáljára, azok diszperziós-flokkulációs sajátságaira, a talaj mikroszerkezet-stabilitására.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )