Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mészáros László
Elasztomerek ionizáló sugárzással segített újrahasznosítása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Mészáros László
helyszín (magyar oldal): Polimertechnika Tanszék 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. T. ép. 307.
helyszín rövidítés: PT


A kutatási téma leírása:

igaz ez a térhálós szerkezetű polimerek esetére, ahol az anyagában történő újrahasznosítás ömledékes úton nem megoldható. A térhálós szerkezetű polimerek közül az elasztomerek újrahasznosítása napjainkban központi téma, ugyanis az Európai Uniós előírásoknak megfelelően a gépkocsik anyagának 95%-át újra kell hasznosítani. Ennek egy bevált módja elasztomerek esetén az őrleménykészítés és annak felhasználása új gumikeverékekben, vagy termoplasztikus mátrixban. Ezeken a területeken a kompatibilitásnak nagy jelentősége van. A szakirodalmak alapján erre az ionizáló sugárzás is kedvező hatással bírhat, ugyanis annak eredményeképpen az őrlemény felületén aktív csoportok jelenhetnek meg.
b.) A kutatás célja: Az ionizáló sugárzás gumiőrleményre gyakorolt hatásainak feltárása. Besugárzott gumiőrlemény tartalmú polimer keverékek létrehozása és azok tulajdonságainak feltárása, valamint a kialakuló tulajdonságok anyagszerkezeti szintű magyarázata.
c.) Elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
• Szakirodalmi áttekintés. Az ionizáló sugárzás elasztomerek és elasztomer tartalmú keverékek tulajdonságaira gyakorolt hatásainak szakirodalmi feltárása (időigény: kb. 12 hónap).
• Besugárzott gumiőrlemény tartalmú keverékek előállítása. A besugárzás hatásainak vizsgálata az előállított keverékek esetében, különös tekintettel a mechanikai tulajdonságok, és a kompatibilitás szempontjából (időigény: kb. 20 hónap).
• Az előállított keverékek morfológiájának feltárása, különös tekintettel a reciklált elasztomer és a befoglaló anyag kapcsolatára vonatkozóan. Az eredmények alapján anyagszerkezettani magyarázatok megfogalmazása. (időigény: kb. 16 hónap).
d.) A szükséges berendezések: A kutatómunkához szükséges technológiai, anyagvizsgáló és mérőberendezések a Polimertechnika Tanszék akkreditált laboratóriumában rendelkezésre állnak, a besugárzást az Izotóp Intézet kft. fogja elvégezni.
e.) Várható tudományos eredmények: Új technológiai eljárás kidolgozása az elasztomerek újrahasznosítására. A fázisok közötti kompatibilitás fokozása az ionizáló sugárzás alkalmazásával.
f.) Irodalom:
• Mészáros L., Fejős M., Bárány T.: Mechanical properties of recycled LDPE/EVA/ground tyre rubber blends: Effects of EVA content and postirradiation. Journal of Applied Polymer Science 125 (2012) 512-519.
• Mészáros L., Bárány T., Czvikovszky T.: EB-promoted recycling of waste tire rubber with polyolefins. Radiation Physics and Chemistry 81 (2012) 1357-1360.
Phiri M. M., Phiri M. J., Formela K., Hlangothi S. P.: Chemical surface etching methods for ground tire rubber as sustainable approach for environmentally-friendly composites development– a review. Composites Part B: Engineering 204 (2021) 108429


Jelentkezési határidő: 2021-10-08


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )