Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Németh Tamás
A trágyázás környezeti hatásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Festetics Doktori Iskola

témavezető: Németh Tamás
helyszín (magyar oldal): Keszthely
helyszín rövidítés: KE


A kutatási téma leírása:

A világ mezőgazdaságának fejlődése során (éppúgy, mint Magyarországon) a termésátlagok növekedésében az 1960-as évek óta a trágyázás az egyik meghatározó elem volt (új intenzív jól termő növényfajtákkal, gépesítéssel és komplex növényvédelemmel együtt). A műtrágyák nagyobb arányú térnyerése Magyarországon a hatvanas évek közepén kezdődött, majd a hetvenes évek közepétől használatuk az összes trágyázás 75%-át tette ki (a szerves trágyázás részaránya 25%-ra esett vissza). Nagyobb adagú trágyázásra három lényeges ok miatt volt szükség: (a) a termesztésbe vont intenzív növény fajták magasabb tápanyagigényének kielégítése miatt, (b) a talaj gyenge tápanyagállapotának javítása érdekében, (c) a csökkenő szervestrágya-használat kiegyensúlyozására. Abban az időben a szervetlen trágyahasználat meredek emelkedése szükséges és magától értetődő volt. A műtrágyák alacsony ára és a kormány támogató politikája szintén lehetőséget biztosított a trágyaadagok növelésére.
A magyar mezőgazdaságot később élesen bírálták, mondván, hogy ez az intenzív trágyázás nem volt szükségszerű és olyan káros mellékhatások léptek fel, mint a talaj, a felszíni és a felszín alatti vízkészletek minőségének kedvezőtlen változása. Az tény, hogy ezeket a kedvezőtlen változásokat az intenzív gazdálkodás kezdetétől észlelték. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy ez az időbeni egyezés nem feltétlen jelent közvetlen összefüggést, hiszen ugyanabban az időszakban más szennyező források is jelentősen megnövekedtek (pl. koncentrált állattenyésztő gazdaságok kialakítása, túrizmus, csatornázás nélküli ivóvíz ellátás bevezetése, települési és gyári hulladék elhelyezés megnövekedése, kiskertek, stb.).
A kutatási téma a következőkre fordít különös hangsúlyt:
– fenntartható fejlődés
– tápanyag források és készletek, műtrágya felhasználás
– tápanyagmérlegek, talajtermékenység fenntartása
– környezeti mellékhatások
A kutatási téma előzményei: A témakörben NKTH, GVOP , GAK és OTKA kutatások folytak, illetve folyamatban vannak.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )