Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Rácz József
Kvalitatív egészségtudományi kutatások

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Rácz József
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A kvalitatív egészségtudományi kutatások célpontjában az egészségügyi ellátás szereplőinek megélt tapasztalata áll. A betegség-narratívák nagyhatású kutatója, Arthur W. Frank szerint a súlyos betegség „mindig ott van a beteg számára, és a beteg úgy éli meg, hogy mindig is ott lesz. Ha átmenetileg a tudat számára háttérbe szorul is, csak időlegesen” (Frank, 1998). „A betegség kiszakítja az embert élete megszokott rendjéből, szétveti az addigi élettörténet narratív koherenciáját, új viszony kialakítását teszi szükségessé a saját testével, átszínezi a valóságészlelést és a szelférzetet, egzisztenciális, pszichés és paranormatív veszteséggel jár, elidegenedést idéz elő a világban és a közvetlen szociális közegben, gyászmunkát implikál, szembesít a sebezhetőséggel, a halandósággal és az élet értelmességének a kérdésével”, sorolja Pintér Judit Nóra (2018). A betegség-tapasztalat lehet a veszteség és a megküzdés élménye. A gyógyítás és az egészségügyi ellátás szempontjából ezek a tényezők fontosak, hiszen meghatározhatják az orvos – beteg, a beteg – egészségügyi személyzet viszonyát, a betegnek a gyógyulásba vetett hitét és sokszor a betegség lefolyását, kimenetét is. Az ellátás tervezésnél ezeket a „szubjektív” jellemzőket is figyelembe kell venni: kiegészítve az orvosoknak és az egészségügyi személyzetnek a betegségről, illetve a beavatkozásokról, a gyógyításról és az ápolásról szerzett tapasztalatával.
Kutatási terv
A kvalitatív egészségtudományi módszerek ezeknek a szubjektív tapasztalatoknak a megértését és tudományos igényű vizsgálatát tűzik ki célul.
Adatgyűjtés: a kutatói kérdéstől függően, interjúk, egyéni beszámolók, megfigyelés, résztvevő megfigyelés, dokumentumelemzés (pl. ápolási dokumentáció).
Az adatok elemzése: a kutatói kérdéstől függően, jól strukturált, elemzési eljárásokkal történik, amelyek ezen a területen speciálisan értelmezett validitási mutatókkal rendelkeznek. Ilyen módszerek a narratív elemzések, a Grounded Theory, a fenomenológiai megismerési eljárások (pl. interpretatív fenomenológiai analízis mint speciális egészségpszichológiai módszer). Idesorolhatjuk a kvalitatív tartalom- és tematikus elemzéseket is.
Kutatási témák:
• addikciók (szerhasználati zavarok),
• új pszichoaktív szerek (ÚPSZ) fogyasztásá és terjedése,
• pszichiátriai, addiktológiai gyógyulás – felépülés
A kvalitatív módszerek elsajátítása után más egészségtudományi jelenségek is vizsgálhatók.


Jelentkezési határidő: 2021-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )