Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A daganatsejtek és a környező immunelemek kölcsönhatása humán fej-nyaki laphámrákos szövetmintákban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kenessey István
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A korszerű onkológiai megközelítés a daganat és mikrokörnyezete közötti kölcsönhatásra irányul. A celluláris immunválasz esetén antigénprezentáló sejtek MHC-kötött formában mutatják be az antigént a T-sejtek számára, melyek így a tumoros neoantigéneket felismerve daganatellenes aktivitást mutatnak. A daganatsejtek szempontjából alapvető ennek a természetes immunválasznak gátlása, melynek célzott kiiktatása előnyös lehet a betegek számára. A klinikai gyakorlatban jelenleg két támadáspontot céloznak: az egyik a CTLA4 receptor, a másik a PD-1/PDL-1. A PD-1 a T-lymphocyták felszínén lévő, funkciógátló hatást közvetítő receptor, melynek fő szerepe az autoimmunitás megakadályozása, de a daganatsejtek a receptor ligandjának, a PDL-1 expressziójának segítségével képesek kikerülni az immunrendszert. PD-1-gátló gyógyszert jelenleg melanómás betegeknél, illetve előrehaladott tüdőrákos, és másodvonalban fej-nyaki laphámrákos esetekben alkalmaznak. Mindazonáltal, jelenleg csupán korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésünkre, melyek segítségével a gyógyszer várható hatása megjósolható lenne.

Munkánk fókuszában a fej-nyaki régió laphámrákos daganatai állnak: humán mintákban tervezzük feltárni a daganatsejtek és a környező immunelemek viszonyát. Célunk a már klinikai gyakorlatban lévő immunterápiás szerekkel szembeni rezisztenciamechanizmusok feltérképezése, illetve új immunológiai támadáspontok felfedése. Tervezett vizsgálataink során külön kezelnénk a különböző lokalizációból származó tumorokat (szájüreg, gége, pharynx), illetve különbséget tennénk etiológia szerint, vagyis, hogy HPV-negatív, vagy HPV-pozitív esetekről van-e szó. Emellett az egyes immunfolyamatokat befolyásoló fehérjék (pl.: béta-2-mikroglobulin, CSMD1, CD73) expresszióját klasszikus klinikopatológiai faktorokkal (grade, stage) és a biológiai viselkedést jelző molekuláris paraméterekkel is összevetnénk (p16, EGFR, p53, Ki67). A formalin-fixált, paraffinba ágyazott humán szövetmintákon tett felfedezéseinket preklinikai modellben, in vitro és in vivo körülmények között tervezzük megerősíteni.

A kutatás fedezetét a II. sz. Patológiai Intézettel együttműködő konzorciális projekt, valamint a jövőben benyújtandó és elbírálandó pályázatok biztosíthatják.


Jelentkezési határidő: 2021-10-08


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )