"A hagyományos időjárás-előrejelző modellek eredményeinek felhasználásával legfeljebb két hétre lehet megbízható, tudományosan megalapozott prognózisokat készíteni. Ugyanakkor napjainkban egyre nagyobb a gazdasági és társadalmi igény arra, hogy ezen az időtávon túlra is készüljenek időjárás-előrejelzések. Az éghajlatváltozás egyik várható következménye az időjárási-éghajlati ingadozások erőteljesebbé válása, a szélsőséges időjárási helyzetek számának és gyakoriságának növekedése. Az ilyen ingadozások jellemző időskálája gyakran pár hét és néhány hónap közé tehető.
A havi és évszakos időtávra szóló időjárás-előrejelzések felépítésükben, módszereikben a hagyományos időjárás-előrejelzések és a több évtizedre szóló éghajlati modellezés eszközeit egyaránt felhasználják. A hosszabb távú előrejelzéseknél figyelembe kell venni a rövidebb időskálán elhanyagolható mértékben változó folyamatokat, a szárazföld-óceán-krioszféra rendszer, valamint a sztratoszféra hatását is.
A doktori kutatás célja a jelenleg elérhető havi és szezonális időjárás-előrejelzések beválásának vizsgálata, különös tekintettel a Kárpát-medence térségére vonatkozó előrejelzések alkalmazhatóságára. Ehhez kapcsolódóan a vizsgálatok fontos részét képezi a havi és évszakos időskálájú, nagyskálájú légköri folyamatoknak (pl. blocking helyzetek, távkapcsolati rendszerek, a sztratoszféra cirkulációjának anomáliái) a hosszútávú időjárás-előrejelzések minőségére gyakorolt hatásának az elemzése. Emellett kutatásainkat a globális és regionális éghajlati modellekre is kiterjesztenénk, megvizsgálva, hogy mennyire alkalmasak az ilyen tér- és időskálájú – viszonylag komplex – légköri folyamatok leírására, és így e jelenségek jövőbeli változásainak becslésére.
A konkrét kutatási téma a jelentkezővel való egyeztetés során alakul ki."
előírt nyelvtudás: angol további elvárások: programozási ismeretek