Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hubai Katalin Eszter
Levegőszennyező komponensek bioakkumulációjának elemzése laboratóriumi körülmények között

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kováts Nóra
társ-témavezető: Hubai Katalin Eszter
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem Természettudományi Központ
helyszín rövidítés: PETTK


A kutatási téma leírása:

Az Európában és világszerte is tapasztalható növekvő mértékű városiasodás, a gépjárművek számának növekedése miatt a nagyvárosok levegőjének minőségét egyre növekvő mértékben rontják a közlekedési eredetű aeroszolrészecskék (szálló porok). A 10 mikrométernél illetve a 2,5 mikrométernél kisebb méretű szálló port (PM10 illetve PM2.5) az Európai Unió 2008/50/CE sz. levegőminőségre vonatkozó irányelvei az emberi egészségre leginkább káros légszennyező anyagként határozza meg. Ennek az az egyik oka, hogy az ilyen méretű részecskék a légutakba és a tüdőbe jutva, ott lerakódva fejtik ki egészségkárosító hatásukat.
További kockázatot jelent a PM felületén megkötött levegőszennyező komponensek potenciális öko- ill. genotoxicitása. A levegő minőségének vizsgálatára műszeres adatgyűjtés mellett alkalmazhatunk ún. passzív biomonitorokat, azaz a terhelés mértékét a növényekben akkumulált károsanyag tartalom alapján minősítjük. A haszonnövények akkumulációja ezen kívül arra is információt adhat, mekkora humán kockázattal járhat ezen növények fogyasztása.
A biomonitoring vizsgálatok ugyanakkor több, alapvetően minőségbiztosítási problémát vetnek fel. Nem ismert a háttérszennyezettség mértéke, valamint az expozíció időtartama. Az egyes vizsgálatok heterogén növényi anyagot alkalmaznak, ezáltal az egyes adatsorok gyakorlatilag egymással nem vagy csak nehezen összevethetők.
Célunk levegőszennyező komponensek bioakkumulációjának vizsgálata, ellenőrzött (laboratóriumi) körülmények között, szabványos protokoll alkalmazásával. A Szárazföldi Növények Növekedésgátlásának vizsgálata c. 227. sz. OECD Szabványt eredetileg növényvédő szerek ökotoxicitásának, pontosabban fitotoxicitásának ellenőrzésére fejlesztették ki. Előzetes munkánk során a szabványt adaptáltuk aeroszol ill. aeroszol egyes komponenseinek vizsgálatára. A tervezett munka magában foglalja a szabvány alkalmazhatóságának vizsgálatát bioakkumuláció becslésére, továbbá vizsgáljuk megfelelően kiválasztott növényanyag tényleges bioakkumulációs kapacitását.

A kutatási téma előzményei:
A GINOP-2.3.2-15-2016-00017 projekt keretében már vannak előzetes eredményeink a szabványprotokoll alkalmazhatóságáról, az esetleges módosítások szükségességéről. Eredményeinket publikáltuk is.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )