Témakiírás
 
Nagy Zoltán András
A modern technológiák jogi aspektusai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Nagy Zoltán András
helyszín (magyar oldal): PTE ÁJK Büntetőjogi Tanszék
helyszín rövidítés: PTE


A kutatási téma leírása:

A technológia gyors fejlődése kihívást jelent világunk számára. Jogi, gazdasági, szociológiai és oktatási kérdésekkel kerültünk, kerülünk szembe.
A technikai fejlődés üteme exponenciális, ami azt is jelenti, hogy azok az országok, amelyek nem alkalmazkodnak a fejlődéshez lemaradásuk is exponenciális mérték
A 3. és 4. ipari forradalom technikai és technológiai megoldásainak adaptálása szükségszerű feladat.
A technikai - technológiai megoldások, amelyek ma is fantasztikusnak tűnnek, gyakran nem, vagy nehezen érthetőek, a valós világunk részei.
Az első kérdés az, az államok szándékoznak-e bekapcsolódni a technikai fejlődés vonulatába? Ez a kérdés első hallásra életidegennek tűnhet. Melyik ország nem akarna modern országgá válni? Azonban a zárt társadalmak, a diktatórikus és az autokratikus rendszerek gazdasági és politikai érdekei ütközhetnek bizonyos technológiák alkalmazásával (pl. a tartalombővülés a vélemények sokféleségét is magával hozhatja).
A doktori képzési program a műszaki és technológiai fejlődéshez való alkalmazkodás jogi vonatkozásainak vizsgálatára ösztönöz. Utalunk a 3D nyomtatás szellemi tulajdonjogok sértésének lehetőségeire, az illegális fegyvergyártás problémájára gondolni, a Big Data alkotmányjogi, adatvédelmi kérdésére, az önvezető járművek, „okos városok” közigazgatási, szervezési, biztonsági feladatai, az IoT – rendszerek, illetve a kritikus infrastruktúrák védelmére, biztonságára, a mesterséges intelligencia felelősségi kérdéseire, ez utóbbi esetleges jogalanyiságára, a kiberbűnözés összetett problémáira (a joghatóságtól az újtípusú támadásokon át a speciális nyomozási ismeretekig stb.), a hadüzenet nélküli kiberagresszióra, és a kiberháborúkra gondolni.
A programban létrejött tudományos munkák értékes ismereteket adhatnak a jogalkotóknak, a jogalkalmazóknak, adalék lehet a jogi oktatásához.
A technológia fejlődés követése, jogi értelmezése az „egész életen át tartó tanulás” valódi példája.
A képzéssel kapcsolatos kutatási eredményei alapján képes lesz lépést tartani a jövőbeni kihívásokkal, amelyekkel munkája során szembesülhet.

felvehető hallgatók száma: 5

Jelentkezési határidő: 2021-06-30