Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Magyari Márton
Vízió és valóság

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
építőművészet
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Magyari Márton
helyszín (magyar oldal): Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, 1121 Bp, Zugligeti út 9-25.
helyszín rövidítés: MOME


A kutatási téma leírása:

„A vázlatkönyvek az intenzív cselekvés által megszerzett tudásra utalnak, ami lehetővé teszi számunkra, hogy a véletlen közreműködése révén felfogjuk a jelenség különböző aspektusait. (…) A szemtől szembe kommunikáció a történelem folyamán átadta a helyét a beszéd kommunikációjának, ami pedig mára elektromágneses kommunikációvá fejlődött. Így jelenleg arctalan és hangtalan lett a kommunikáció. Az nyilvánvaló, hogy az építészeti alkotásokban a számítógépek minden lehetőségét ki kell használnunk, azonban meg vagyok győződve, hogy egy épület ötlete a korai intuícióval születik meg. Louis Sullivan kifejezésével ez a „vetőmag”. Egy kis vízfestményvázlat ötvözi az intuíciót a koncepcióval, megtestesíti a reményeket, a kívánságokat. Ez a közvetlen gondolat - szem - kéz interakció kapcsolatot teremt az elme szinapszisai és a minket körülvevő realitás között. Ez a folyamat a döntéseknek sokkal szélesebb skáláját teremti meg, mint bármilyen digitális eljárás. A komputerizált folyamatba beszorított ötlet az analóg rajzban képes megtestesíteni azt a szellemet, amely révén megszületett. A technika fejlődése révén a vízfestmény átalakítható egy digitális hibriddé. Miközben elképesztő az a sebesség, amivel a koncepcióvázlattól a térgeometrián át a fizikai modellig jutunk, mégis teljesen nyilvánvaló, hogy a folyamat elindítója a kezdeti vázlat.”
Steven Holl

A téma arra a minden alkotó és tervező által ismert és megszenvedett ellentmondásos jelenség kibontására hív, mely a mindenkori tervezői gondolat „anyagtalansága” és e vízió tárgyiasult formája között feszül.

A vázlat és a megvalósult mű között örökké fennmaradnak eltérések és ellentmondások. Ezek a tervezői és művészi munka részét képezik. Az ábrázolás, a rajz elvont, másanyagú világa csak közvetett, kódolt kapcsolatot tart a valósággal. Ezzel az áttételes viszonnyal minden tervezőnek kalkulálnia kell. E torzító, rajzi-átíró kód személyessége máig az alkotói magatartás lényegéhez tartozik.

Vázlat és mű, terv és megvalósulás kérdéskörének számos-oldalú vizsgálata lehetséges, skálája a tiszta teória szintjeitől akár a hétköznapi gyakorlat trivialitásáig húzódik.

A téma lehetséges kifejtései során az alkotás-elméleti és - módszertani tapasztalatok feltárhatnak valamit egy-egy nagy-mester gondolkodásmódjából, a vázlatok, tervek, mint dokumentációs mérföldkövek olyan viszonyítási alapot adhatnak, melyek által közelebb juthatunk szándékaik és az általuk teremtett világ megismeréséhez.

A téma hangsúlyosan kultúrtörténeti dimenziói mellett, a „mára” is ható összefüggések felmutatása, rendszerezése, értelmezése lehet a téma kiindulási alapja. Az ezekből következő felismerések pedig katalizátorai lehetnek, egy egyéni, szabad alkotói útkeresésnek.

A kutatómunka menete:
ANYAGGYŰJTÉS, A TÉMA KULTÚRTÖRTÉNETI KUTATÁSA.
SAJÁT MUNKAPROGRAM ELINDÍTÁSA,
A KUTATÁSOK FOLYTATÁSA, RENDSZEREZÉSE,
VÁZLATOK KÉSZÍTÉSE A MESTERMUNKÁHOZ.

A TÉMA ÁTFOGÓ TANULMÁNYBA RENDEZÉSE, DOKUMENTÁLÁSA, MESTERMUNKA ELINDÍTÁSA

Mestermunkával kapcsolatos előzetes elképzelés:
A DOKTORANDUSZ SZEMÉLYES MŰVÉSZI MUNKÁSSÁGÁNAK SZERVES RÉSZEKÉNT MEGJELENŐ ÖNÁLLÓ MŰVÉSZETI ALKOTÁS, TERV, TEMATIKUS KIÁLLÍTÁS STB., MELY VÁLLALÁSÁBAN ÉS TELJESÍTMÉNYÉBEN MÉLTÓ EGY DLA MESTERMUNKA CÍMRE.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )