Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Muhoray Árpád
A katasztrófavédelem igazgatási, irányítási rendjének vizsgálata...

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Muhoray Árpád
helyszín (magyar oldal): Katasztrófavédelmi Intézet
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

KUTATÁSI TÉMA CÍME:
A katasztrófavédelem igazgatási, irányítási rendjének vizsgálata, a műveletirányító képesség javítása az irányítás-vezetés, együttműködés, a vörösiszap katasztrófa következményei felszámolási tapasztalatainak és a technikai eszközök korszerűsítési lehetőségeinek kutatásával


KUTATÁSI TÉMA LEÍRÁSA

A katasztrófák elleni védekezés rendszere több alkalommal került aktivizálásra mind a preventív intézkedések, veszélyhelyzetek kihirdetése, kiemelten a vörösiszap katasztrófa következményeinek elhárítása, jelentős árvízi védekezések, vagy a kormányzati feladatok megvalósításáért felelős munkaszervek, a védelemigazgatás elemei és a katasztrófavédelem hivatásos szervei, a polgári védelmi szervezetek gyakoroltatása céljából. A tapasztalatok feldolgozása rávilágít az eredményes ágazati tevékenység érdekében a műveletirányító képesség javításának, a technikai eszközök korszerűsítésének szükségességére.

Ezek során szükséges megvizsgálni a magyar államigazgatásban, a katasztrófavédelemben a 2010 óta bekövetkezett igazgatási változásokat, a szervezet, feladat és irányítási rendben történt korszerűsítéseket, az ezekkel összefüggő aktuális feladatokat.

A katasztrófavédelem tevékenységére a súlyos események, veszélyhelyzetek, helyreállítások, újjáépítések időszakában fokozott társadalmi, illetve politikai figyelem irányul. Ez tapasztalható volt a 2000. január 1-i megalakulás óta a jelentős tűzeseteknél, ár és belvizeknél, ipari baleseteknél, nemzetközi segítségnyújtásoknál. A társadalom tagjai elvárják, hogy az arra hivatott szervek a kialakuló veszélyhelyzeteket legjobb tudásuk szerint szakszerűen számolják fel, hárítsák el.

A kormányzati működés korszerűsítése, az egységes belügyi irányítás, katasztrófavédelem rendszerének 13 éves gyakorlati tapasztalatai, a rendszerében feltárt hiányosságok, a katasztrófavédelem rendszerének eddigi megújítása, a megújuló, egyre bonyolultabbá és összetettebbé váló veszélyforrások, a határozott vezetői elvárások, követelménytámasztások, az új típusú katasztrófák, az éghajlatváltozás okozta kihívások megválaszolása a hagyományos reagálás és operatív működés hatékonyságát elősegítő módosításokat követelnek az irányítás-vezetés, az együttműködés területén, a műveletirányítási képességben, a rendszeresített, illetve bevonható technikai eszközök korszerűsítésében.

Célkitűzések:
- az igazgatás, irányítás vizsgálata a releváns jogszabályi környezetben, a védelmi- és katasztrófavédelmi igazgatás rendszereiben, a megelőzés, reagálás, helyreállítás hármas egységében, a tűzoltósági, iparbiztonsági és polgári védelmi ágazatok, az ügyeleti szolgálatok feladatellátásának rendjében,
- a kutatómunka során, úgy a jogszabályok, mint a felsorolt, vagy más, a területhez kapcsolódó jogi szervezetszabályozó eszközök tanulmányozása, elemzése, hozzájuk jobbító, korszerűsítő módosítások megfogalmazása,
- koncepció kimunkálása az irányítás-vezetés, együttműködés jobbításához, melyhez célszerű a vörösiszap-katasztrófa következményei felszámolásának, az utóbbi évek jelentősebb árvízi védekezéseinek tapasztalatait hasznosítani,
- elgondolás kialakítása a finanszírozási követelmények összhangjának megteremtésével együtt a katasztrófavédelem rendszeresített és a polgári védelmi anyagi szolgáltatási kötelezettség alapján a védekezésbe, feladatellátásba bevonható technikai eszközei korszerűsítési lehetőségeinek módozataira,
amelyek ezáltal együttesen megalapozhatják érdemben a disszertáció tervezet téziseit,

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
- A releváns jogszabályok, jogi szervezetszabályzó eszközök, a hazai és nemzetközi kiadványok, kutatási eredmények, a vörösiszap-katasztrófa következményeinek felszámolási és a jelentősebb árvízi védekezések tapasztalatainak feldolgozása, a katasztrófavédelmi egységek technikai eszközparkjának minősítése, alkalmazhatóságuk megítélése, műszaki-technikai jellemzőik alapján.
- A katasztrófareagálási rendszer irányítási-vezetési rendjének vizsgálata a műveletirányítási képesség hatékonyság javítása szemléletével.
- Szakirányú tudományos konferenciák, egyéb szakmai fórumok látogatása, szakmai vizsgálati eredmények összegyűjtése, kiértékelése.
- Eljárásrendek, technikai eszközök üzemeltetési tapasztalatainak hazai és nemzetközi adaptálhatósági vizsgálata.
- Helyszíni konzultációk lefolytatása a katasztrófavédelmi vezetés, irányítás különböző szintű vezetőivel, gyakorlatok alkalmával törzseinél, egységeinél, az NKE tanév végi Záró Közös Közszolgálati Gyakorlatain.
-A felhalmozott ismeretanyag rendszerezése, elemzése, analízise alapján a műveletirányítási képesség javítására módszertani alapelvek lefektetése, ezekre alapozva a technikai eszközrendszer korszerűsítésének irányára, konkrét eszköztípusokig bezárólag javaslatok megfogalmazása.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
- A katasztrófavédelem igazgatási, irányítási-vezetési rendjének, technikai eszköz, felszerelés ellátottsága rendszerszemléletű vizsgálata alapján összefüggések feltárása.
- A magas szintű műveletirányítási képesség szükségességének tudományos alapozású bizonyítása az eredményes védekezés érdekében.
- A célorientált, általános és speciális, - vezetésbiztosító, beavatkozó, szállító és egyéb feladatokat kiszolgáló technikai eszközök képességeinek tudományos elemzése, a távlati fejlesztésekre vonatkozó műszaki fejlesztési irányok kitűzése.
- A vörösiszap-katasztrófa és az utóbbi évek jelentősebb árvízi védekezéseinek tapasztalatai alapján a vezetés, irányítás, műveletirányítás hatékonyságát növelő javaslatok, tézisek fogalmazhatók meg, figyelemmel a technikai korszerűsítésre.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-08-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )